Wolne niedziele: BCC wraca do zmian w kodeksie pracy

W czwartek 26 października odbędzie się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu poświęcone projektowi ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pracodawcy są przeciwni jego obecnemu kształtowi i powracają do pomysłu zmian w kodeksie pracy.

Według przedstawicieli BCC wejście w życie procedowanego projektu ustawy w takim kształcie jak obecnie spowoduje "daleko idące, negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców, pracowników oraz całej gospodarki".

- Jako taki [projekt - przyp. red.] nie tylko nie uwzględnia racji ekonomicznych, rzutujących na konkurencyjność polskiej gospodarki czy interesów pracodawców, ale również nie bierze pod uwagę zdania rzeszy obywateli, których wolność jako klientów próbuje się ograniczyć. Nie bierze pod uwagę także interesów niemałej grupy ludzi, w tym studentów, emerytów czy rencistów, którym w ten sposób ogranicza się możliwość dorobienia i polepszenia tym samym ich skromnych budżetów domowych - czytamy w stanowisku BCC.

Przedstawiciele organizacji powołują się przy tym na raport przygotowany przez PwC na zlecenie i we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych, według którego szacunkowe bezpośrednie straty Skarbu Państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele wyniosą co najmniej 1,8 mld zł. Prognozowaną konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę będzie spadek obrotów w sektorze handlu detalicznego, o co najmniej 9,6 mld zł, a także spadek zatrudnienia o minimum 36 tys. osób.

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia pracownikom handlu wolnych niedziel, Business Centre Club, wraz z innymi przedstawicielami strony społecznej Rady Dialogu Społecznego, już jakiś czas temu zaproponował rozwiązanie, które zagwarantuje pracownikom sektora obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu, czyli dwukrotnie więcej niż obecnie. Ma być to możliwe, dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

W tym celu konieczna jest modyfikacja art. 151[12] Kodeksu pracy poprzez jego uzupełnienie o §2 w następującym brzmieniu: „Pracownik pracujący w niedzielę w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wonnej od pracy”.

- Takie rozwiązanie spowoduje, że placówki handlowe będą mogły działać w niedziele, co będzie korzystne dla gospodarki i budżetu państwa, a jednocześnie pracownicy tego sektora będą mieli ustawowo zapewnione dni wolne od pracy w niedziele - czytamy w stanowisku (...). - Alternatywą jest przedłużający się pat niekończących się dyskusji, pochłaniających niepotrzebnie energię i czas jej uczestników, albo narzucone z góry rozwiązanie, stygmatyzujące wygranych i przegranych. Warto pamiętać, że takie rozwiązania zwykle nie są trwałe i zmieniane tylko, gdy zmienia się układ sił.

Katarzyna Pierzchała 1694 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }