Dwie trzecie Polaków stara się wybierać zdrową żywność

Pod pojęciem zdrowej żywności konsumenci rozumieją produkty bez sztucznych dodatków, produkty świeże oraz mało przetworzone.

67 proc. polskich konsumentów deklaruje, że bardzo często lub raczej często wybiera zdrową żywność. Takie wnioski płyną z raportu „Jesteśmy tym co jemy. Zdrowa żywność - zachowania zakupowe 2017”, przygotowanego przez Open Research. Jednocześnie 38 proc. pytanych jest zdania, że dostęp do zdrowej żywności w sklepach jest trudny lub bardzo trudny.

Pod pojęciem zdrowej żywności konsumenci rozumieją produkty bez sztucznych dodatków (41 proc.), produkty świeże (30 proc.) oraz mało przetworzone (29 proc.). Nieco więcej niż co czwarty badany uważa, że jest to żywność bez wzmacniaczy smaku, a 24 proc. utożsamia ją z wyrobami ekologicznymi. Tylko 4 proc. konsumentów termin „zdrowa żywność” kojarzy się z żywnością organiczną oraz pozbawioną glutenu.

- Zdecydowana większość respondentów nie zwraca uwagi na zawartość laktozy (68 proc.) czy glutenu (62 proc.) przy wyborze produktów spożywczych – podają autorzy raportu. -

Natomiast jedna trzecia respondentów deklaruje, iż zwraca uwagę na zawartość glutenu, nieco mniej bo 26 proc. na zawartość laktozy. Biorąc pod uwagę fakt, iż niecałe 9 proc. badanych deklaruje alergie bądź nietolerancję pokarmową, wyniki mogą być efektem swoistej mody unikanie pewnych produktów spożywczych – konkludują.

W parze z tą tendencją idą zwyczaje dotyczące konsumpcji. Ponad połowa, bo niemal 55 proc. pytanych odpowiedziało, że w trosce o zdrowy styl życia albo w ogóle nie jada dań typu fast food, albo sięga po nie rzadziej niż raz w miesiącu. Tylko 13 proc. wprowadza je do swojego menu raz lub kilka razy w tygodniu.

Badanie zrealizowano w marcu i kwietniu 2017 r. na próbie 827 Polaków powyżej 15. roku życia.

Magdalena Weiss 1067 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }