MBWS: polski rynek wódki pod presją konkurencji

Marie Brizard Wine & Spirits odnotowała niższy zysk EBITDA w Europie Środkowo-Wschodniej, lecz jest zadowolona z optymalizacji portfela w Polsce.

Skonsolidowane przychody MBWS wyniosły w pierwszym półroczu 2017 r. 232,6 mld euro i były nieznacznie (o 0,8 proc.) niższe niż rok wcześniej. Bez akcyzy sprzedaż wyniosła 212,5 mln euro, o 10 mln euro więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Wynik EBITDA był jednak ujemny i zamknął się stratą w wysokości 1,9 mln euro, podczas gdy przed rokiem grupa zarobiła 0,4 mln. Na poziomie netto producent miał 2,2 mln euro zysku, głównie dzięki sprzedaży nieruchomości. Przed rokiem strata wyniosła 13,6 mln euro.

W Europie Środkowo-Wschodniej przychody sięgnęły 43 mln euro i były o 2,8 proc. wyższe niż rok temu. Z tego 27,5 mln zł przypadło na Polskę (przed rokiem 27,6 mln zł)

EBITDA w regionie spadła o 3,9 proc. do 2,2 mln euro. Przyczyną spadku był rynek polski, choć producent zaznaczył, że jest zadowolony z optymalizacji wachlarza produktów i kosztów produkcji, a także dwucyfrowego wzrostu Krupnika smakowego. Wzrosły natomiast wydatki na reklamę i promocję, co jest wynikiem ostrej konkurencji na rynku wódki w Polsce. W drugiej połowie roku MBWS spodziewa się utrzymania tego trendu, podobnie jak ostrej rywalizacji na rynku amerykańskim. Odbije się to w krótkim terminie na marżach grupy – poinformował producent.

Przypomnijmy, że MBWS w Polsce w Łańcucie, kosztem 20 mln euro, buduje instalację do destylacji alkoholu. Firma zapewni sobie w ten sposób pełną kontrolę nad produkcją alkoholi dostarczanych na polski rynek. Destylarnia po pełnym rozruchu ma produkować 32 mln litrów czystego alkoholu rocznie. Zgodnie z harmonogramem powinna ruszyć już na przełomie 2017 i 2018 r.

Magdalena Weiss 1067 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }