Ciąg dalszy walki o jednakową jakość produktów w UE

W Bratysławie trwa szczyt państw UE w sprawie podwójnej jakości produktów produkowanych na rynki dawnych państw bloku wschodniego i kraje zachodnie.

Z inicjatywy Czech i Słowacji w Bratysławie spotkali się 13 października przedstawiciele rządów krajów UE oraz Komisji Europejskiej, by rozwiązać problem podwójnej jakości wyrobów FMCG: gorszej tych przeznaczonych na rynki Polski, Czech czy Litwy i lepszej na Niemcy czy Włochy. W szczycie uczestniczy m.in. premier Beata Szydło. O problemie podwójnych standardów jakościowych pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/203896,jednym-glosem-o-podwojnych-standardach oraz tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/203383,litwa-zada-rownej-jakosci-produktow.

Komisja Europejska już przeznaczyła budżet w wysokości 2 mln euro na rozwój wspólnej metodologii i przeprowadzania testów kontrolujących jakość produktów na różnych rynkach, by zebrać porównywalne dane. Pierwsze wyniki mają być znane na początku 2018 r.

Sebastian Rennack, starszy analityk LZ Retailytics sprawdził jaka zawartość (deklarowaną na opakowaniu) ma mleczna czekolada z całymi orzechami laskowymi znanej marki. Okazało się, że na polskim rynku (w Auchan, Tesco, Dino, e-sklepie Piotra i Pawła, Biedronce) zawiera ona 23 proc. orzechów i 25 proc. kakao, odpowiednio o 4 i 7 pkt proc. mniej niż ta dostępna w Niemczech. Tymczasem w Aldim i Lidlu można otrzymać analogiczne produkty pod marką własną tych sieci, wyprodukowane w Niemczech i identyczne z tymi oferowanymi za Odrą. Jednocześnie mają one 27 proc. orzechów i 32 proc. kakao i są o ok. 20 proc. tańsze niż ich markowy odpowiednik. Odgórne nakazanie ujednolicenia składów może więc zwiększyć przewagę dyskontów nad innymi formatami sklepów.

Magdalena Weiss 1011 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.