Handel w niedziele przepchnięty w komisji

Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy przegłosowała wczoraj poprawki PiS do projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele. Mimo sprzeciwu m.in. Biura Legislacyjnego Sejmu, a także organizacji branżowych.

Czwartkowe posiedzenie podkomisji było kontynuacją zawieszonego w środę spotkania w Sejmie, kiedy to poseł Janusz Śniadek (na zdjęciu w środku) upublicznił wykaz proponowanych przez PiS poprawek do ustawy. Mimo wielu starań przewodniczącego komisji poprawek nie udało się przegłosować. Zarówno posłowie, jak i przedstawiciele organizacji branżowych apelowali o czas na zapoznanie się z nimi, o czym pisaliśmy tutaj http://handelextra.pl/artykuly/204195,zakaz-handlu-w-niedziele-w-wigilie-i-sobote-wielkanocna.

Wczorajsze posiedzenie zakończyło się już sukcesem, przynajmniej posła Śniadka, który nie zwracając uwagi na wątpliwości posłów opozycji, organizacji branżowych, Biura Legislacyjnego a nawet związkowców z NSZZ "Solidarność", doprowadził do przyjęcia wszystkich poprawek.

- Nie jest moją ambicją, żeby naszą podkomisję opuściła ustawa już doskonała. Będzie można nad nią jeszcze pracować. Dziś musimy tylko przyjąć te poprawki - argumentował w ten sam sposób na czwartkowym, co również na środowym posiedzeniu sejmowej podkomisji jej nowy przewodniczący Janusz Śniadek.

Emocje rozgrzała już pierwsza z głosowanych zmian dotycząca nowej definicji handlu i placówki handlowej. Alfred Bujara z "Solidarności", czyli reprezentant inicjatorów wprowadzenia zakazu handlu w niedziele zaapelował, aby za placówki handlowe uznane zostały także centra logistyczne. Natomiast Polska Izba Handlu domagała się wyłączenia z tej samej definicji hurtowni, a Forum Polskiego Handlu zaproponowało uwzględnienie w tym miejscu również placówek cash & carry.

Swoje uwagi przedstawiło również Biuro Legislacyjne Sejmu, które miało najwięcej wątpliwości związanych z handlem internetowym. Zgodnie z poprawkami PiS, zakaz handlu w niedziele ma objąć e-commerce, ale poza sklepami i platformami internetowymi, gdzie "sprzedaż ma charakter zautomatyzowany". Prawnicy zauważyli, że nie została uregulowana kwestia m.in. sprzedaży za pośrednictwem aplikacji mobilnych. - Będziemy naradzać się na temat przepisów o e-commerce - zapowiedział Janusz Śniadek, cytowany przez PAP.

Przegłosowano 23 wyłączenia zakazu handlu w niedziele, choć swój sprzeciw wyrażali tu przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Domagali się oni zakazania handlu w niedziele dużym sklepom na dworcach kolejowych i autobusowych, a także centrom handlowym przy na dworcach kolejowych. Pomysł nie przeszedł.

Związkowcy z "Solidarności" zaproponowali ponadto, aby zakaz handlu w niedziele obowiązywał do poniedziałku do godz. 4 rano. Po czwartkowych poprawkach niedziela trwać będzie jednak normalnie, czyli od północy do północy. Wprowadzono też kluczową zmianę obowiązywania zakazu handlu. Zamiast proponowanego przez "S" zapisu, aby objął on każdą niedzielę, sejmowa podkomisja zaproponowała, aby zakupy były możliwe w co drugą niedzielę, a dokładnie w drugą i czwartą każdego miesiąca. Poprawka została przegłosowana. 

Teraz projektem ustawy zajmie się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, która może wprowadzić w nim dalsze zmiany.

Przypomnijmy, że w przegłosowanych poprawkach znalazł się zapis, że ustawa wchodzi w życie już 1 stycznia 2018 r. 

Katarzyna Pierzchała 1777 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }