Podatek handlowy odroczony o kolejny rok

Sejm zaakceptował w czwartek nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok - tym razem do końca 2018 r.

Za ustawą głosowało 271 posłów, przeciw było 18 posłów, wstrzymało się 15. Klub PO nie wziął udziału w głosowaniu.

Przypomnijmy, podatek od sprzedaży detalicznej obowiązywał od 1 września 2016 r., ale w połowie września tego roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie i wezwała Polskę do zawieszenia  jego stosowania. Zdaniem Brukseli, konstrukcja podatku mogła faworyzować mniejsze sklepy, co oznaczałoby pomoc publiczną.

Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego, a w listopadzie 2016 r. Sejm przyjął przygotowaną przez rząd ustawę, zakładającą zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r.

Podczas środowej debaty wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreślał, że przygotowując tamten projekt rząd liczył, że w ciągu 2017 r. Komisja Europejska rozstrzygnie sprawę na korzyść Polski. Tym bardziej, że w końcu listopada 2016 r. złożył skargę na decyzję KE.

Komisja jednak 30 czerwca 2017 r. wydała decyzję ostateczną uznając, że polski podatek od sprzedaży detalicznej narusza unijne zasady pomocy publicznej. Stwierdziła, że dzięki progresywnym stawkom mniejsze sklepy będą miały przewagę nad konkurentami. Rząd polski nie zgodził się z tym werdyktem i we wrześniu br złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na decyzję KE.

- Istnieje ryzyko, że złożone przez Polskę skargi nie zostaną rozpoznane do końca obowiązywania zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej, to jest do końca 2017 roku. Wobec powyższego istnieje konieczność zawieszenia jego stosowania na kolejny rok – argumentował w Sejmie Janczyk, cytowany przez PAP.

Stąd, dodał, rząd przedkłada projekt zawieszający podatek od sprzedaży detalicznej do końca 2018 r. - Liczymy, że w tym terminie zapadnie rozstrzygnięcie sądu - zaznaczył.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku w wysokości 204 mln zł.

 

Katarzyna Pierzchała 1777 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }