Zakaz handlu w niedziele w Wigilię i sobotę wielkanocną

Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy, która pracuje nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele, ogłosiła przerwę do południa w czwartek. Jest to czas na zapoznanie się posłów i stron opiniujących projekt z nowymi poprawkami do projektu.

10 poprawek zaproponował Janusz Śniadek (PiS), nowy przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. W większości przypadków precyzują one definicje oraz nazwy rozdziałów.

Poprawki wprowadzają jednak także zakaz handlu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiejnocy, tyle że po godzinie 14. Przewodniczący podkomisji zasugerował ponadto, aby projektowana ustawa weszła w życie już 1 stycznia 2018 r.

- Niestety, nie jesteśmy dziś w stanie odnieść się do tych poprawek, ponieważ dostaliśmy je dopiero przed chwilą – mówił Karol Steć z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Prosimy o czas na zapoznanie się z nimi i możliwość przeanalizowania ich skutków – argumentował.

Poparło go wielu uczestników posiedzenia, m.in. Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. - Prosimy o 2-3 dni czasu na zapoznanie się z poprawkami – argumentował.

Z sali padły również zasadnicze pytania m.in. o to, co jest podmiotem ustawy. - Czy jest nim zakaz handlu w niedziele czy zakaz zatrudniania w te dni – pytała przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy.

- Rzeczywiście, jak możemy dyskutować o poprawkach do projektu, jeśli nie ma ona określonego podmiotu. To powinno być jasno zdefiniowane w art. 1 – grzmiała posłanka Paulina Hennig-Kloska z partii Nowoczesna. Apelowała ona do przewodniczącego podkomisji „o poważne podejście do tematu, a nie przepychanie projektu kolanem”.

Padły również pytania o sprzedaż znaczków w niedziele na pocztach; swoje obawy odnośnie braku precyzyjnych definicji wyrazili również przedstawiciele branży gastronomicznej.

Tak burzliwa dyskusja spowodowała, że po godzinie posiedzenia poseł Śniadek zdecydował o odroczeniu dyskusji nad zgłoszonymi poprawkami do czwartku.

Przypomnijmy, obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu we wrześniu ub.r. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, choć z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych, sklepików z pamiątkami.

Projekt przeszedł już wiele konsultacji. W ciągu roku od jego złożenia padło też wiele propozycji jego modyfikacji. Jedną z ostatnich był postulat posła Śniadka ograniczający handel w co drugą niedzielę miesiąca. Pomysł ten jednak nie był dyskutowany na środowym posiedzeniu sejmowej komisji.

Oto dokumenty z zaproponowanymi w środę poprawkami:

 

  

Katarzyna Pierzchała 1768 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }