Francja wyprodukuje najmniej wina od 60 lat!

Francuscy winiarze mają za sobą rok najgorszych zbiorów od 60 lat. Będzie mniej wina.

Wiosenne mrozy zaszkodziły winoroślom w Bordeaux, przez letnie nawałnice zgniła część zbiorów w Szampanii, a susze zaszkodziły uprawom na południowym wschodzie kraju – pisze European Supermarket Magazine. Według przewidywań francuskiego ministerstwa rolnictwa ilość wina, jak powstanie z tegorocznych zbiorów spadnie o 19 proc. do 36,9 mln hl, co odpowiada 4,9 mld butelek. To najmniej od 1957 r.

- Spadek produkcji to głównie efekt wiosennych mrozów – komentuje resort. - Susze na południowym wschodzie ograniczyły produkcję w dalszym stopniu – dodano.

Ucierpieli także producenci wina z Włoch. Według tamtejszych danych tegoroczna produkcja spadnie o 24 proc. do 47,2 mln hl.

Jednym z najbardziej poszkodowanych regionów było Bordeaux, gdzie kwietniowe przymrozki spowodowały spadek o niemal 40 proc. do 3,55 mln hl. To i tak więcej niż przewidywano w sierpniu, gdy spodziewano się spadku nawet o 47 proc.

Lepiej było w Szampanii, gdzie spadek wyniósł jedynie 9 proc. (1,8 mln hl), jednak wynik ten jest rozczarowujący, bo jeszcze w sierpniu spodziewano się wzrostu produkcji. Jednak burze, które przeszły latem nad regionem pogorszyły jakość zbiorów.

W Burgundii-Beaujolais oczekuje się jednak wzrostu produkcji o 6 proc. do ponad 2 mln hl. Zbiory winogron zakończyły się w tym regionie we wrześniu.

W Langwedocji-Roussillon ilość wina może spaść o 16 proc., a w południowo-wschodniej Francji o 22 proc. W całej Francji z powodu pogody zbiór winogron zakończył się wcześniej niż zazwyczaj.

O mniejszej ilości wina raportują także winiarze niemieccy.

W Polsce natomiast pod koniec września, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, minister rolnictwa zgodziła się na podniesienie o 3 proc. naturalnej objętościowej zawartości alkoholu świeżych winogron, moszczu winogronowego, moszczu winogronowego w trakcie fermentacji, młodego wina w trakcie fermentacji oraz wina z odmian winorośli uwzględnionych w unijnym rozporządzeniu, pochodzących z upraw na terenie Polski.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1071 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }