Kaufland bliżej australijskiego debiutu

Konkretyzują się plany Kauflandu, siostrzanej sieci Lidla, odnośnie do ekspansji w Australii.

Należąca do Grupy Schwarz, największego europejskiego detalisty sieć dyskontowych hipermarketów Kaufland zakupiła swoją pierwszą działkę pod budowę sklepu w Australii. Informację taką podała lokalny „Advertiser”.

Grunt zlokalizowany jest w Adelajdzie, stolicy stanu Australia Południowa, położonego w środkowo-południowej części kontynentu. Działka ma 36 tys. mkw., a sklep, który na niej powstanie, powinien ruszyć za około dwa lata. Kaufland zapłacił za nieruchomość 25 mln dolarów australijskich (ponad 70 mln zł).

Jak donosi australijski dziennik, poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji – do czego Kaufland zatrudnił CBRE i Jones Lang LaSalle - trwało dwa lata. Wcześniej niemieckie media podawały, że na swoją australijską siedzibę Kaufland wybrał Melbourne, brano też pod uwagę Sydney.

Zdaniem analityków LZ Retailyticks, wybór Adelajdy zaskakuje, lecz może mieć związek z poziomem lokalnej konkurencji. W Australii Południowej działa wprawdzie Aldi Süd, ale jego obecność nie jest znacząca i rozwija się w tym stanie dopiero od 2016 roku. To pozwoli Kauflandowi przetestować możliwości konkurowania z dyskonterem, podobnie jak z amerykańskim detalistą Costco, którego model biznesowy jest nawet bardziej zbliżony do Kauflandu.

Denise Klug, analityczka LZ Retailytics przekonuje, że Kaufland raczej będzie się trzymał swojego formatu i także w Australii budował sklepy o średniej powierzchni niespełna 4 tys. mkw., chcąc przyciągnąć klientów takich sieci jak Coles czy Woolworth, którzy operują sklepami podobnej wielkości. Przypuszcza też, że detalista będzie chciał wprowadzić koncept mallu wokół swojego sklepu lub wykorzystać część miejsca pod magazyn.

O planach Kauflandu w Polsce pisaliśmy w Handlu Extra m.in. tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/201992,pierwszy-food-court-kauflandu-w-polsce-powstanie-w-bialymstoku

Magdalena Weiss 1141 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }