KE: Amazon ma zapłacić 250 mln euro zaległego podatku

Komisja Europejska domaga się od Luksemburga wyegzekwowania nienależnie przyznanych Amazonowi korzyści podatkowych. Szacuje ich wartość na ćwierć miliarda euro.

Trzy lata trwało śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie zaniżonego podatku Amazona. Sprawa dotyczy przychodów amerykańskiego giganta uzyskiwanych od 2003 do 2014 roku. KE uznała, że stawka podatkowa, jaką zastosowano wobec Amazona stanowiła niedozwoloną pomoc publiczną. Teraz Luksemburg, w którym rozliczali się Amerykanie, zostanie zobowiązany do odzyskania tej kwoty.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że nawet trzy czwarte dochodów Amazona w Europie było nieopodatkowane. Od 2015 roku Amazon nie rozlicza już całości swoich zobowiązań w Luksemburgu, lecz płaci podatki w poszczególnych krajach.

W podobnej sytuacji znalazła się wcześniej Irlandia, której KE zarzuciła przyznanie niedozwolonej pomocy publicznej Apple’owi i zażądała w sierpniu br. 13 mld euro należnego podatku. Sprawa znajdzie się ostatecznie w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Magdalena Weiss 1141 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }