Jednym głosem o podwójnych standardach

Coraz głośniej rozbrzmiewa głos państw Europy Środkowej, domagających się, by produkty w tych samych opakowaniach trafiające na rynki Unii miały ten sam skład i jakość w całej wspólnocie.

3 października w Bratysławie odbyło się spotkanie grupy roboczej państw UE z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Rumunii, Bułgarii oraz Litwy. - Podwójne standardy stosowane przez producentów dotyczą już jednej trzeciej krajów Unii Europejskiej – powiedziała słowacka minister rolnictwa Gabriela Matečná po spotkaniu. - To zjawisko, które chcemy wykorzenić, ponieważ mamy jednego konsumenta i chcemy jednej jakości – zaznaczyła.

Przypomniała o badaniach, przeprowadzonych niedawno na Litwie, z których wynikło, że nawet 70 proc. przebadanej żywności miało inny skład niż analogiczne produkty w Niemczech, a w połowie przypadków różnice były znaczące. O sprawie pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/203383,litwa-zada-rownej-jakosci-produktow

- Będziemy wywierać presję zarówno na producentów, jak i instytucje europejskie, by położyć kres tym praktykom. W Unii nie powinno być obywateli drugiej kategorii – zaznaczyła słowacka minister rolnictwa. Zapowiedziała utworzenie Koalicji Przeciwko Podwójnej Jakości, w której skład wejdą kraje biorące udział w spotkaniu. Spotkanie było przygotowaniem do zaplanowanego na 13 października szczytu pod hasłem ”Ta sama jakość dla wszystkich”. Odbędzie się on także w Bratysławie.

Magdalena Weiss 1071 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }