Tesco rośnie siódmy kwartał z rzędu

Lider brytyjskiego rynku podał wyniki za pierwszą połowę roku finansowego 2017/2018.

W ciągu 26 tygodni zakończonych 26 sierpnia 2017 roku cała grupa Tesco sprzedała towary za 25,2 mld funtów. Oznacza to wzrost rok do roku o 3,3 proc. Nawet po odjęciu wpływu słabego funta, który podbił wyniki brytyjskiej firmy wyrażone w tej walucie, Tesco odnotowało wzrost sprzedaży o 0,7 proc. Gdyby pierwsze półrocze rozbić na kwartały, to drugi roku 2017/2018 byłby siódmym z rzędu trzymiesięcznym okresem zwiększania przez detalistę wpływów z działalności handlowej.

Zysk operacyjny z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych, jaki grupa uzyskała, był wyższy od ubiegłorocznego o 23,7 proc. i wyniósł 759 mln funtów. Z kwoty tej 61 mln funtów przypadło na Europę Centralną (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja), co jest wynikiem trzyipółkrotnie wyższym od uzyskanego przed rokiem. Marża zysku operacyjnego jest jednak w naszym regionie najniższa z wszystkich wydzielonych segmentów i wyniosła 1,9 proc.

- W Europie Centralnej sprzedaż na porównywalnej powierzchni wzrosła o 0,1 proc. - głosi raport spółki. - Sprzedaż ogółem w stałych kursach walut spadła o 0,9 proc., co odzwierciedla przeprowadzone zamknięcia sklepów. W II kwartale sprzedaż wzrosła, co jest skutkiem przeprowadzanej przez nas harmonizacji działalności w regionie. Polska pozostaje rynkiem o skrajnie wysokiej konkurencyjności, dostrzegamy jednak poprawę dzięki wzmocnieniu naszej oferty świeżej żywności oraz działalności promocyjnej – dodano.

Obroty w Polsce wyniosły w tym czasie 5,16 mld zł. Na koniec okresu Tesco miało w naszym kraju 424 sklepy, o pięć mniej niż na początku.

Tesco jest w trakcie synchronizowania dystrybucji w czterech krajach naszego regionu i zarządzania nim jako jednym obszarem. W I półroczu uruchomiło centrum dystrybucji w Galancie – mieście położonym w zachodniej części Słowacji. O tej inwestycji pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/202223,nowe-centrum-dystrybucji-tesco-w-europie-srodkowej

Magdalena Weiss 1071 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }