Handel w niedziele: sprawa odroczona do 11 października

Sejmowa podkomisja zajmie się 11 października projektem ustawy dotyczącym handlu w niedziele - powiedział w czwartek Janusz Śniadek (PiS). Dodał, że posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do tego projektu. Jedna z nich proponuje ograniczenie handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Jak mówił w czwartek 28 września podczas posiedzenia podkomisji ds. rynku pracy jej przewodniczący Janusz Śniadek, w sprawie projektu ustawy prowadzone są „bardzo istotne prace, uzgodnienia” z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, który jest pomysłodawcą ograniczenia handlu w niedziele. Trwają rozmowy dotyczące stopnia ograniczenia handlu w niedziele. Poseł poinformował, że jest autorem poprawki, aby było to „w drugą i czwartą niedzielę miesiąca”.

- Jest także cały szereg innych ewentualnych poprawek, o których rozmawiamy i próbujemy je jakoś docierać tak, żeby dobrnąć do końca prac nad tą ustawą – dodał, cytowany przez PAP. Wyjaśnił, że inne poprawki dotyczą m.in. słownika pojęć oraz szeregu wyjątków, których nie obejmie ustawa.

- Kiedy dyskutowaliśmy nad przedmiotowym i podmiotowym zakresem tej ustawy, zastanawialiśmy się, kogo i co ona ma chronić - mówił podczas posiedzenia Śniadek. - Kiedy mówimy o zakazie handlu, myślimy o ochronie rodziny (...), ale myślimy również o ochronie pracowników w równym stopniu; myślimy o ochronie uczciwej konkurencji - ochronie tych pracodawców, którzy, zakładam, w większości będą respektowali regulacje zawarte w tej ustawie - tłumaczył.

Nie ma on cienia wątpliwości, że obrona rynku uczciwej konkurencji będzie wymagała jak najskuteczniejszych instrumentów do egzekucji tej ustawy. Dodał, że zostanie zgłoszona także poprawka „jasno wskazująca, że wszystkie kwestie nieuregulowane w tej ustawie, dotyczące czy wynikające z wykonywania pracy przez pracowników, uregulują odpowiednie osobne artykuły Kodeksu pracy”.

Zapowiedział, że 9 lub 10 października odbędzie się spotkanie z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej, podczas którego będzie miała miejsce dyskusja dotycząca poprawek zgłoszonych do projektu. Natomiast kolejne posiedzenie podkomisji ds. rynku pracy, na którym zostanie rozpatrzony projekt ustawy wraz z poprawkami, odbędzie się 11 października.

Śniadek wyraził przekonanie, że prace nad ustawą uda się zakończyć tak, aby jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

 Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedzielę trafił do Sejmu we wrześniu ub.r. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, choć z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami.

Projekt przeszedł już wiele konsultacji. W ciągu roku od jego złożenia padło też wiele propozycji jego modyfikacji. W czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ocenił, że zakaz handlu w co drugą niedzielę to "dobry kompromis". - Optującym za tym, by wszystkie niedziele były wolne zdarzają się dni, gdy kupują coś w niedzielę, a przedsiębiorcy, którzy chcą, by wszystkie niedziele były pracujące, chyba nie pracują we wszystkie niedziele - mówił na konferencji wicepremier. - Patrząc przez pryzmat osobistych doświadczeń myślę, że szukanie kompromisu jest tutaj właściwe - dodał.

Natomiast minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska mówiła pod koniec czerwca, że rozsądną propozycją jest etapowe wprowadzanie ograniczania handlu w niedziele i np. wprowadzenie dwóch niedziel wolnych od handlu w miesiącu. - Ale dzisiaj są to decyzje leżące po stronie parlamentu i tempo prac też zależy od pracy komisji polityki społecznej, która proceduje ten projekt – powiedziała wówczas. Pytana, czy do końca roku parlament upora się z tą regulacją i wejdzie ona w życie, odpowiedziała, że "to jest realne".

- Chciałabym, żeby projekt ustawy był wcześniej przyjęty niż do końca grudnia, żeby było odpowiednio wystarczające vacatio legis. Myślę, że możliwe byłoby zamknięcie tych prac do końca października i realne jest ciągle wejście ustawy od 1 stycznia 2018 r. w życie w kształcie, w którym przyjmie ją parlament - powiedziała.

O pomyśle ograniczenia handlu w niedziele pisaliśmy wielokrotnie, m.in. wczoraj. Artykuł jest tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/203662,posel-sniadek-o-niedzielach-decyzja-zapadla

Katarzyna Pierzchała 1686 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }