PGS osamotniona w walce o wolne niedziele

Polska Grupa Supermarketów, skupiająca sklepy Top Market, Delica oraz Minuta8, uważa, że pozostała jedyną organizacją walczącą o poszanowanie tradycji wolnej niedzieli.

- Każdy powinien mieć prawo do wolnej niedzieli. Oczywiście są wyjątki, jak sektor ochrony zdrowia czy policja. Państwo powinno chronić prawem ten przywilej, jako fundament społecznego porządku - twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Jest on rozgoryczony, że dziś większość organizacji handlowych i zawodowych wycofuje się z poparcia inicjatywy wprowadzenia wolnych niedziel w handlu. Jego zdaniem dzieje się tak pod wpływem nacisku dużych zagranicznych sieci oraz centrów handlowych.

- Tymczasem wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta pozwoliłoby, na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie – argumentuje i podaje wyliczenia, które powinny przemówić do detalistów.

Według niego roczny koszt pracy w niedzielę - w przeliczeniu na jednego pracownika - wynosi ponad 10 500 zł (przy uwzględnieniu stawki 15zł/h, 8 h dzień pracy). - To znaczna kwota dla drobnych przedsiębiorców, dla których rentowność biznesu jest z roku na rok coraz niższa – uważa Sadecki.

Przywołuje ponadto dane FootFall, z których wynika, że niedziela nie jest ulubionym dniem handlowym Polaków – w ostatni dzień tygodnia najmniejszy odsetek rodaków dokonuje zakupów spożywczych (sklepy marketowe, dane za 2015 r.).

- Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę – uważa Michał Sadecki.

Podkreśla przy tym, że w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii i krajach skandynawskich istnieje całkowity zakaz handlu lub ograniczony w zależności od regionu, pory roku, czy wielkości sklepu. W Niemczech niedziela doczekała się nawet ochrony konstytucyjnej. Art. 140 niemieckiej ustawy zasadniczej stanowi mianowicie, że niedziela jest dniem „odpoczynku i duchowego wytchnienia”.

Katarzyna Pierzchała 2170 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }