Nestlé wciąż największym dostawcą FMCG na świecie

Aż 19 amerykańskich firm znalazło się w zestawieniu największych producentów dóbr FMCG na świecie. Wyprzedza ich jednak szwajcarskie Nestlé.

Producent Nescafé i KitKata zanotował w 2016 r.  niemal 91 mld dolarów przychodów ze sprzedaży, wyprzedzając drugie w kolejności amerykańskie Procter & Gamble o 36 mld dolarów. Na trzecim miejscu uplasowała się inna amerykańska firma, PepsiCo.

Brytyjsko-holenderski Unilever zajął miejsce czwarte, a brazylijski przetwórca mięsa, JBS zamyka pierwszą piątkę. Tuż za nią znalazł się lider globalnego rynku piwa, AB InBev, który po połączeniu z SAB Miller wyprzedził Coca-Colę. Belgijski producent, lider rynku oraz dziewiąty w zestawieniu francuski L’Orèal to jedyni przedstawiciele Europy w pierwszej dziesiątce.

Co ciekawe, wśród 50 największych firm znalazł się tylko jeden wytwórca z Niemiec – Henkel, który zajął 38. miejsce.

Wielką Brytanię reprezentuje sześć firm (włącznie z dwunarodowym Unileverem), a Francję cztery – poza wymienionym producentem kosmetyków to także Danone, Pernod Ricard i LVMH.

Trzy przedsiębiorstwa reprezentują niewielką Holandię (także wliczając Unilevera), a dwa – Danię (Arla Foods i Carlsberg). Aż siedem razy pojawiają się w rankingu firmy japońskie, a tylko dwa – chińskie.

Ranking przygotowała firma doradcza OC&C.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.