Wrzesień w handlu najlepszy od 17 lat

Koniunktura w handlu, zarówno hurtowym, jak i detalicznym jest pozytywna. W przypadku detalu nastroje we wrześniu są najlepsze od kilkunastu lat. Głównie w dużych firmach.

- Oceny koniunktury formułowane przez jednostki handlu hurtowego są optymistyczne, zbliżone do sygnalizowanych w sierpniu i lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat; jednostki handlu detalicznego zgłaszają opinie lepsze od przekazanych w sierpniu i w analogicznym miesiącu ostatnich siedemnastu lat – podsumowuje wrześniowe nastroje w branży Główny Urząd Statystyczny.

W handlu hurtowym poprawę koniunktury zgłosiło 18,2 proc. badanych firm (w sierpniu było to 19,3 proc.), natomiast pogorszenie, podobnie jak przed miesiącem, 8,2 proc. przedsiębiorców.

Prognozy sprzedaży pozostają korzystne, są nieco ostrożniejsze od tych z ostatniego półrocza.

Hurtownicy w dalszym ciągu oceniają swój stan zapasów jako nadmierny, zwłaszcza wobec możliwego zmniejszenia tempa wzrostu zamówień.

Największemu odsetkowi hurtowników w prowadzeniu działalności najbardziej przeszkadza konkurencja (56,2 proc.) i stopniowo coraz mocniej odczuwalny niedobór pracowników (18,3 proc.; jeszcze rok temu na barierę tę wskazywało tylko 11,6 proc.). Natomiast coraz mniejsza grupa hurtowników skarży się na niedostateczny popyt.

W handlu detalicznym poprawę koniunktury zgłosiło 18,8 proc. badanych przedsiębiorstw, więcej niż w sierpniu (16,8 proc.), natomiast pogorszenie – 7,5 proc., podobnie jak przed miesiącem.

W bieżącym miesiącu we wszystkich prezentowanych branżach handlowych oceny koniunktury są pozytywne: tekstylia, odzież, obuwie (plus 25,4 proc. we wrześniu, plus 21,7 proc. w sierpniu), pojazdy samochodowe (plus 12,3 we wrześniu, plus 8,8 miesiąc wcześniej), żywność (plus 8,5 we wrześniu, plus 6,4 w sierpniu) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 4,1 we wrześniu, plus 5,9 przed miesiącem).

Optymistyczne opinie formułują jednak głównie jednostki duże, zatrudniające od 50 osób w górę, a najlepszej myśli są firmy o liczbie zatrudnionych powyżej 250. W przypadku firm o liczbie pracowników mniejszej niż 50 ogólny klimat koniunktury oceniany jest lekko pesymistycznie.

Przedsiębiorcom w działalności najbardziej przeszkadzają konkurencja na rynku i koszty zatrudnienia, natomiast najmocniej w skali roku spośród wszystkich barier wzrosło znaczenie niedoboru pracowników (22,3 proc. wobec 15,2 proc. rok wcześniej).

Magdalena Weiss 1141 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }