Sprzedaż w sierpniu wzrosła mocniej niż oczekiwano

O 7,6 proc. niż przed rokiem była większa sprzedaż detaliczna w sierpniu 2017 r. Ekonomiści prognozowali wzrost o 7,15 proc.

W sierpniu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,9 proc., a w cenach bieżących o 7,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do lipca sprzedaż wzrosła o 1,5 proc. w cenach stałych i o 1,2 proc. po uwzględnieniu inflacji.

Najmocniejszy wzrost w cenach stałych odnotowała kategoria "tekstylia, odzież, obuwie", w której zakupy były wyższe o 17,3 proc. niż rok wcześniej. Jednak w cenach bieżących wzrost wyniósł tylko 11,1 proc., co oznacza, że produkty w tej kategorii potaniały, a w szybszym tempie rosła sprzedaż kosmetyków, farmaceutyków i sprzętu ortopedycznego - o 12,9 proc.

Żywność, napoje i wyroby tytoniowe sprzedały się za kwotę o 8,2 proc. wyższą niż w sierpniu 2016 roku, przy czym w cenach stałych wzrost wyniósł 4,4 proc. Od początku roku sprzedaż tych artykułów zwiększyła się o 6,5 proc. (w cenach stałych o 3,3 proc.).

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1128 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }