Gobarto chce przejmować i potrzebuje kapitału

18 października odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Gobarto, które ma zdecydować o podniesieniu kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji.

Projekt uchwały zakłada upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji nowych akcji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 208 501 717 zł przez okres najbliższych trzech lat, liczonych od momentu zarejestrowania zmiany statutu.

Główny cel uchwały to zapewnienie spółce, jak najszerszej możliwości elastycznego pozyskiwania finansowania poprzez emisję akcji. – Upoważnienie do podwyższenia kapitału zakładowego sprawi, że przestaniemy być zależni wyłącznie od finansowanie bankowego, zyskamy dodatkowe narzędzie pozyskiwania środków na dalsze akwizycje lub wzmocnienie rozwoju organicznego. Taka forma finansowania, z ustalonym kapitałem docelowym, jest znacznie szybszym, a przy tym mniej kosztownym rozwiązaniem niż każdorazowa emisja poprzedzana uchwałą Walnego Zgromadzenia. Szczególnie w sytuacji nagłego zapotrzebowania na kapitał – mówi Dariusz Formela, prezes zarządu Gobarto (na zdjęciu). 

W razie podjęcia uchwały, zarząd Gobarto (d. PKM Duda) zostanie upoważniony do decydowania o wszystkich sprawach związanych z podwyższeniem kapitału oraz emisjami akcji. Uprawnienie do wyłączenia prawa poboru za zgodą rady nadzorczej jest konieczne w ocenie zarządu do uzyskania pełnej elastyczności w zakresie wyboru trybu podwyższenia kapitału zakładowego. Z kolei pozostawienie kompetencji do ustalania ceny emisyjnej ma na celu zagwarantowanie adekwatności pomiędzy ceną emisyjną a ceną rynkową spółki oraz dostosowania warunków przyszłych emisji do realiów rynkowych.

Gobarto konsoliduje rynek

W sierpniu br. Gobarto otrzymało zgodę UOKiK-u na przejęcie wałbrzyskiego dystrybutora wędlin i serów, spółki Jama, zaś w kwietniu 2017 r. do grupy trafiły Polskie Biogazownie "Energy-Zalesie", która zwiększyła przychody grupy począwszy od II kwartału o 518 tys. zł. Na początku stycznia 2017 r. Gobarto nabyło od Barbary i Adama Skwarków dwie spółki Bekpol i Meat-Pac. Pierwsza z nich zajmuje się hurtową sprzedażą mięsa, wędlin i drobiu, druga – rozbiorem mięsa drobiowego. Łączne przychody tych spółek to 70 mln zł. W grudniu ub.r. Gobarto przejęło Ferma-Pol, zajmującej się chowem trzody chlewnej i produkcją roślinną. Jej przychody to kolejne 959 tys. złotych. 

Skonsolidowane przychody Gobarto wzrosły w I półroczu 2017 r. o 22,6 proc. do 847,8 mln zł, z czego ponad 808 mln przyniosła produkcja i sprzedaż mięsa i wędlin.

Ilona Mrozowska 2336 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }