Pamapol ze stratą

Pierwsze półrocze 2017 r. nie było dla Pamapolu korzystne. Zarówno spółka, jak i grupa, odnotowały stratę. Na wynikach ciążą wyższe ceny surowców i koszty pracy.

Producent dań gotowych, konserw mięsnych i warzyw konserwowych, choć przesunął termin publikacji raportu za I półrocze 2017 r., podał wstępne dane finansowe za ten okres. Mimo wzrostu przychodów, grupa odnotowała stratę netto.

Skonsolidowane przychody wzrosły do 221 mln zł z 205 mln zł przed rokiem. Jednak zamiast zysku netto (rok temu było to 785 tys. zł) powróciła strata w wysokości 6,2 mln zł, czyli niemal dwukrotnie wyższa niż w I półroczu 2015 r. (3,3 mln zł). Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniósł 2,7 mln zł (przed rokiem 10,1 mln zł).

Nie lepsze były wyniki samej spółki dominującej. Pamapol miał 118,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, o ponad 14 mln zł więcej niż rok wcześniej. Zamiast zysku (375 tys. zł w I półroczu 2016 roku) spółka poniosła jednak jednostkową stratę 3,2 mln zł.

- Wpływ na wyniki finansowe i znaczny spadek rentowności w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. miały czynniki sygnalizowane przez emitenta w skonsolidowanym rozszerzonym raporcie okresowym za I kwartał 2017r., w szczególności związane ze wzrostem cen na rynku surowcowym oraz wzrostem kosztów pracy – tłumaczy Pamapol. Do tego doszły jednorazowe odpisy na utratę wartości i likwidację zapasów oraz aktualizację wartości należności przez spółkę i jej spółki zależne.

Ostateczny raport finansowy Pamapol opublikuje 26 września. Firma podała także, że pod znakiem zapytania stoi dalsze funkcjonowanie jednej ze spółek zależnych - Warmińskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Jej wyniki zmusiły zarząd do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które podejmie decyzję w sprawie dalszego istnienia tego podmiotu. NWZA zaplanowano na 22 września 2017 r.

Magdalena Weiss 1128 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }