Zwrot podatku VAT obciąża wyniki Eurocashu

Eurocash w I półroczu 2017 r. miał 76,8 mln zł skonsolidowanej straty netto. Wszystko przez możliwą konieczność zwrotu zaległego podatku VAT. Chodzi o ponad 121 mln zł.

Największa grupa hurtowa na polskim rynku zwiększyła w ciągu pierwszego półrocza 2017 r. przychody o 11 proc. do 11,3 mld zł. Skonsolidowany wynik operacyjny spadł jednak poniżej zera do 46,5 mln zł straty wobec 76,7 mln zł zysku przed rokiem, natomiast strata netto wyniosła 76,8 mln zł wobec 55 mln zł zysku rok wcześniej.

Inaczej wyglądają wyniki znormalizowane, czyli pominięciem konieczności zapłaty podatku VAT za poprzednie lata. Między marcem a sierpniem spółka przeprowadziła badanie rozliczeń VAT przez Eurocash. Badanie obejmowało rozliczenia dokonywane w latach 2013 – 2017. – Wykazało ono, iż Eurocash była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupy podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – przyznaje zarząd w raporcie finansowym. – Wynik badania wykazał, że Eurocash może być zobowiązana do uregulowania na rzecz Skarbu Państwa zobowiązania w podatku VAT – napisano.

Zarząd szacuje, że może być zmuszony do zapłaty 121,45 mln zł tytułem tego zobowiązania. W rezultacie Eurocash zapłaci skarbówce 95,75 mln zł tytułem zabezpieczenia.

Po oczyszczeniu wyników Eurocash z tego zdarzenia, wynik netto grupy byłby dodatni i wyniósł 37,63 mln zł. To o jedną trzecią mniej niż przed rokiem. Znormalizowany zysk EBITDA jest już jednak na poziomie z ubiegłego roku. Poprawiły się wyniki II kwartału: przychody wzrosły do 6,1 mld zł, zaś EBITDA zwiększyła się o 9 proc. do 120,3 mln zł. To dane zgodne z oczekiwaniami analityków, o których pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/202276,analitycy-sa-dobrej-mysli-co-do-wynikow-eurocashu

Znormalizowany zysk netto Eurocashu za II kwartał 2017 roku wyniósł 52,6 mln zł i był na poziomie sprzed roku.

Magdalena Weiss 1144 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }