Harbi Meat - pierwszy sklep z produktami halal w Warszawie

Na kulinarnej mapie stolicy pojawił się sklep, w którym sprzedawane jest mięso (i jego przetwory) ze zwierząt ubijanych rytualnie, czyli w systemie halal.

Ta metoda, w przeciwieństwie do tradycyjnej, niemal całkowicie pozbawia je krwi. Produkt pozyskany w ten sposób jest postrzegany przez muzułmanów, jako zdrowszy i smaczniejszy. 

- Nasz pomysł to najwyższej jakości mięso, wstępnie spreparowane i przyprawione. Klient może określić swoje preferencje, a produkt przygotowujemy ściśle wedle zaleconych wskazówek - mówi Maho Kazkondu, właściciel sklepu oraz restauracji z produktami halal. - Żyjemy w dynamicznych czasach, pozwalamy więc odwiedzającym nasz sklep pójść na skróty, oferując gotowe do ugotowania, przyprawione na życzenie produkty na rodzinną kolację lub efektownego grilla z przyjaciółmi - podkreśla Maho Kazkondu.

Podstawą działalności sklepu Harbi Meat jest mięso i jego przetwory. Placówka działa od czerwca na Al. Krakowskiej 123. Sklep należy do spółka Harput, która zajmuje się produkcją oraz sprzedażą hurtową i dystrybucją mięsa halal dla odbiorców na terenie Warszawy i całej Polski. Mowa o wołowinie, baraninie, cielęcinie, jagnięcinie oraz drobiu. Właściciel prowadzi też sklep mięsny online.

Ubój rytualny, który jest warunkiem tego, aby mięso uzyskało miano 'halal' musi przeprowadzać osoba wyznania muzułmańskiego legitymująca się ważnym badaniem lekarskim (książeczka zdrowia) oraz licencją na dokonywanie uboju w systemie halal wydaną przez upoważniony Muzułmański Związek Wyznaniowy działający na terenie Polski.

Na oficjalnej stronie jednej z muzułmańskich wspólnot działających w Polsce o uboju w systemie halal czytamy m.in: "ubój przeprowadza się ręcznie. Ubój polega na przecięciu narzędziem – ostrym, prostym i gładkim, wielokrotnie dłuższym od szerokości szyi zwierzęcia - żył i tętnic szyjnych oraz tchawicy. Kręgosłup powinien pozostać nienaruszony. Przecięcie pnia nerwowego odcinka szyjnego kręgosłupa zwierzęcia, dyskwalifikuje bydło z kategorii halal. Cięcie musi być szybkie i zdecydowane (...)."

Ilona Mrozowska 4309 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.