Amazon ma zgodę na przejęcie Whole Foods Market

Federalna Komisja Handlu zgodziła się 23 sierpnia na zapowiedziany w czerwcu br. zakup przez Amazon.com sieci Whole Foods Market za 13,7 mld dolarów.

Regulator zapowiedział, że nie będzie prowadził dalszych badań rynku związanych z tą akwizycją. Jej finalizacja przewidziana jest do końca 2017 r.

Wcześniej transakcję zaakceptowali akcjonariusze Whole Foods Market. Jak pisze Washington Post, którego właściciel jest zresztą założycielem i prezesem Amazona, zgoda nadeszła w chwili, gdy pojawiają się głosy o niedostosowaniu prawa antytrustowego do szybko się zmieniającej sytuacji na rynku, co pozwala rosnąć w siłę i tak gigantycznym firmom, jak: Google, Amazon czy Facebook.

Po przejęciu sieci ponad 460 sklepów stacjonarnych Whole Foods Market Amazon będzie miał ok. 2 proc. wartego 600 mld dolarów rocznie amerykańskiego rynku spożywczego. Dla porównania Walmart opanował około 20 proc. (200 mld dolarów obrotów), Kroger – 7 proc. (115,3 mld dolarów). Dla Amazona zakup sieci stacjonarnej to punkt zwrotny, który od lat próbował wejść na amerykański rynek handlu żywnością – pisze gazeta. Whole Foods Market nadal będzie prowadzone przez Johna Mackeya, który był współzałożycielem tej istniejącej od 1980 roku firmy i rozwinął ją do międzynarodowego przedsiębiorstwa z rocznymi obrotami rzędu niemal 16 mld dolarów.

Obecna akwizycja jest największą w historii Amazona. Poprzednie znaczące miały wartość 1- 1,2 mld dolarów. Żeby zrealizować wartą 13,7 mld dolarów transakcję przedsiębiorca wyemitował w sierpniu obligacje za 16 mld dolarów.

Na zdjęciu: sklep Whole Foods Market w Los Angeles

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.