Analitycy są dobrej myśli co do wyników Eurocashu

W piątek 25 sierpnia największa grupa hurtowa w Polsce Eurocash opublikuje wyniki za I półrocze 2017 r. Po słabym I kwartale analitycy Domu Maklerskiego BDM spodziewają się poprawy wyników.

- Wyniki Eurocash w minionych kwartałach były sporym rozczarowaniem, co miało kilka powodów: słabość formatu cash & carry (ujemne lfl), niskie dynamiki sprzedaży, koszty związane z nowymi projektami czy też zmniejszenie wielkości sieci Delikatesy Centrum. Liczymy jednak, że II kwartał 2017 roku mógł przynieść długo oczekiwaną poprawę rezultatów – przewidują autorzy rekomendacji dla spółki.

Dom Maklerski prognozuje, że w II kwartale przychody Eurocashu wzrosną w ujęciu rocznym o 9 proc. do 5,8 mld zł. Będzie to efekt przejęcia Eko Holdingu z jego siecią supermarketów EKO, a także pozytywnej sprzedaży like-for-like w Delikatesach Centrum. Skonsolidowany zysk EBITDA wzrośnie według przewidywań domu maklerskiego o 8 proc. rok do roku do 119 mln zł i będzie to pierwszy od pięciu kwartałów wzrost tego parametru, natomiast zysk netto zbliży się do 47,7 mln zł, podczas gdy rok temu przekroczył 53 mln zł (autorzy raportu przyjęli jednak wyższą stawkę podatkową na br.).

W całym 2017 r. według raportu DM BDM przychody Grupy Eurocash przekroczą 23 mld zł wobec 21,2 mld zł w 2016 r. Zysk operacyjny wzrośnie o 4,2 mln zł do 278,5 mln zł, a zysk netto lekko spadnie do 188,6 mln zł ze 190 mln zł rok wcześniej.

Analitycy korzystnie oceniają także perspektywy dystrybutora na kolejne lata, zwłaszcza na 2018 rok.

- Mocniej widoczne powinny być m.in. prowadzone działania restrukturyzacyjnego w formacie cash & carry oraz optymalizacja sieci Eko Holding. Mniejsze powinny być także koszty nowych projektów m.in. fresh, który dotyczy świeżych produktów - tłumaczą.

W 2018 r. sprzedaż powinna więc sięgnąć 24,4 mld zł, a EBITDA prawie 524 mln zł, o ponad 60 mln zł więcej niż przewiduje prognoza na 2017 r.

Przewidywania te nie uwzględniają możliwych kolejnych akwizycji. Tymczasem Eurocash poinformował na początku tygodnia o podpisaniu listu intencyjnego na wyłączne negocjacje ws. przejęcia sieci supermarketów Mila.

Pisaliśmy o tym w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/202215,eurocash-chce-kupic-siec-mila

Magdalena Weiss 1128 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }