Płyny, żele, kostki i wrzutki

W 2016 r. na domowe środki czystości Polacy wydali ok. 1,5 mld zł. Najwięcej - na środki do toalet.

Środki do czyszczenia toalet są tak specjalistycznym produktem, że konsument nie może zastąpić go innym. Nie uzyska pożądanego efektu, używając innych specjalistycznych produktów, a tym bardziej uniwersalnych środków czystości. I odwrotnie – nie można używać produktów do czyszczenia toalet do innych celów – mycia łazienki, nie wspominając o kuchni.

Nielsen podaje, że w 2016 r. na domowe środki czystości Polacy wydali ok. 1,5 mld zł. Najwięcej – na środki do toalet. W ujęciu wartościowym ich udział w tym rynku sięgnął w ub.r. 42 proc. Dla porównania udział uniwersalnych środków czystości wyniósł 18 proc., do czyszczenia kuchni i łazienki – 14 proc.

Rynek środków do mycia toalet dzieli się na płyny/żele do toalet (z wybielaczem lub bez) oraz kostki. Ta druga kategoria jest mocno zróżnicowana, zalicza się do niej m.in. kostki stałe, płynne, żele, wrzutki czy aplikowane wewnątrz muszli.

Cena i jakość
Konsumentom zależy, aby ich toalety były czyste, a w łazience długotrwale unosił się świeży zapach. – Konsument sprawdza, czy środek ładnie i intensywnie pachnie, jaką ma konsystencję, czy ma zachęcające wizualnie i ergonomiczne opakowanie, czy czyści wystarczająco efektywnie, szczególnie w przypadku środków do WC pod linią wody – wymienia Mikołaj Stachowiak z działu marketingu w firmie Unia.

To niejedyne kryteria zakupu, bo oczywiście na czoło wysuwa się cena, przy czym wymagania odnośnie do jakości cały czas są wysokie. – Klienci stawiają na optymalny stosunek jakości do ceny – zauważa Stachowiak.
Podkreśla, że środki do toalet dla Zakładów Chemicznych Unia to jedna z najważniejszych i najmocniejszych kategorii. W ofercie producent ma m.in. płyny do mycia WC Tytan w wielu wariantach zapachowych i pojemnościowych, kostki dwufazowe, kostki nowej generacji o nazwie Tytan Action3, kostki barwiące wodę na niebiesko Tytan Blue Water i płyny do mycia WC w sprayu. – Numerem 1 jest płyn do mycia WC Tytan – mówi Mikołaj Stachowiak.

Na jeszcze jeden aspekt dokonywania wyboru środka zwraca uwagę Jarosław Pawlik, key account manager z firmy Werner & Mertz Delta Polska. – Polscy konsumenci są coraz bardziej świadomymi klientami i chętniej stawiają na prowadzenie swojego gospodarstwa domowego w zgodzie z naturą – mówi. – Przekłada się to na zainteresowanie naszymi środkami marki Frosch, stworzonymi na bazie składników naturalnych i mineralnych – dodaje. Pod tą marką producent oferuje ekologiczne płyny do WC w trzech wariantach: Frosch Miętowy, Lawendowy oraz Cytrynowy. – Największą popularnością konsumentów cieszy się ten na bazie naturalnego wyciągu z lawendy – informuje Jarosław Pawlik. W portfolio producenta jest też Frosch Lawendowy środek do czyszczenia łazienki w sprayu.

Z myślą o ochronie środowiska naturalnego także Gold Drop ma w asortymencie linię Eco Line. W serii siedmiu produktów są dwa czyszczące – do urządzeń sanitarnych oraz do toalet.

Razem czy osobno
Jak podaje Centrum Monitorowania Rynku, które bada sklepy małoformatowe do 300 mkw. powierzchni,
ponad połowa z nich ma w asortymencie środki do czyszczenia toalet. W czerwcu tego roku produkty te były dostępne w 60 proc. takich placówek. Jeśli już są w ofercie, wówczas detaliści zapewniają klientom wybór. Średnia liczba wariantów przypadająca na sklep wynosiła w ostatnich 12 miesiącach od ponad 6 do 7.

Cały rynek środków czystości charakteryzuje pewna sezonowość, jednak środki do toalet sprzedają się przez cały rok. – Konsumenci kupują środki do WC w miarę zapotrzebowania – zauważa Stachowiak. Jego zdaniem nie wybierają między kategoriami, a tylko między segmentami. Czyli kupują płyny do mycia WC wraz z kostką albo z zawieszką. – Kostki i zawieszki wypierają się wzajemnie z rynku – zauważa. To w tych segmentach producenci wprowadzają najwięcej nowości, chociaż nie wszystkie pozostają na stałe na rynku.

W top 10 najlepiej sprzedających się produktów do czyszczenia toalet w sklepach małoformatowych w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2017 r. było pięć płynów/żeli, trzy kostki i dwie zawieszki. Dominowały te o zapachu leśnym/sosnowym. Liderem zestawienia w tym kanale dystrybucji jest marka Domestos (Unilever), następnie Bref (Henkel) oraz Tytan (Unia).

Zdjęcie: Bank zdjęć Photogenica

___________________________________________________________________________________________________________________________________

Nie tylko do łazienek
Jan Ziobro, analityk Nielsena
Kategoria odświeżaczy powietrza zawiera według definicji Nielsena produkty z przeznaczeniem do domu, m.in. świeczki zapachowe, odświeżacze automatycznie wyzwalające zapach, elektryczne czy też w sprayu.
W 2016 r. kategoria osiągnęła wartość 525 mln zł (Panel Handlu Detalicznego), notując tym samym wzrost o prawie 40 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Biorąc pod uwagę dynamikę zmiany, odświeżacze powietrza znalazły się w czołówce, rozwijając się szybciej niż cały koszyk kategorii domowych. Jednocześnie odświeżacze powietrza zawdzięczają ten dobry wynik głównie średniemu wzrostowi ceny na poziomie całej kategorii – odwrotnie niż w przypadku kategorii domowych, które wzrosły głównie wolumenowo.
Odświeżacze powietrza są kategorią mocno skoncentrowaną – pięciu najważniejszych graczy odpowiada za ponad 75 proc. jej sprzedaży wartościowej. Bardzo dużą rolę odgrywają w niej nowe produkty – spośród wszystkich obecnych na rynku w 2016 r. co piąty był nowością. Oferta odświeżaczy powietrza dostępna na rynku nieustannie się poszerza.
Podobnie jak w przypadku wszystkich kategorii domowych najważniejszym kanałem dla odświeżaczy są dyskonty, odpowiadające za 36 proc. sprzedaży wartościowej. Dodatkowo ich znaczenie zwiększa się. Co jednak odmienne dla odświeżaczy w porównaniu z innymi kategoriami domowymi – drugim najważniejszym kanałem są sklepy chemiczne, które odpowiadają za 28 proc. sprzedaży. Polacy wydają w tym kanale na odświeżacze tylko nieco mniej niż w hipermarketach i supermarketach łącznie.

Barbara Mikusińska 663 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }