Skażone jaja jednak trafiły do Polski

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego potwierdził, że partia jaj, które mogły być skażone fipronilem, trafiła do Polski.

- Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego - napisał rzecznik.

Jaja w liczbie ok. 40 tys. sztuk zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy. Jeszcze na początku tygodnia resort rolnictwa zarzekał się że skażonych jaj w Polsce nie ma.

- Unijne powiadomienie Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach nie zawiera informacji o dystrybucji do Polski jaj i produktów drobiowych zawierających fipronil z Belgii, Holandii i Niemiec - zakomunikowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na początku tygodnia.

W komunikacie resort stwierdza też, że w Polsce nie ma zarejestrowanych produktów biobójczych zawierających fipronil, przeznaczonych do zastosowania u kur, a holenderski środek biobójczy z fipronilem - Dega 16 nie jest dopuszczony do obrotu.

Z danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wynika, że w wykazie produktów biobójczych dopuszczonych do obrotu w naszym kraju znajduje się pięć preparatów zawierających fipronil. Przeznaczone są one wyłącznie do zastosowania w gospodarstwie domowym do likwidacji owadów takich, jak mrówki, karaczany, prusaki czy karaluchy.

Afera ze skażonymi jajkami wybuchła ok. 20 lipca w Belgii i Holandii i zatacza coraz szersze kręgi. Około 10 mln jajek mogło trafić do obrotu w Niemczech. Część sklepów za Odrą wycofuje jajka pochodzące z Holandii, a sieć Aldi zdecydowała się na całkowite opróżnienie półek z jajkami bez względu na kraj pochodzenia.

Więcej na ten temat pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/201822,aldi-wycofuje-ze-sklepow-wszystkie-jaja

Magdalena Weiss 1137 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }