Jajka wracają na półki Aldiego

Niemiecka sieć dyskontowa Aldi, która pod koniec ubiegłego tygodnia zdecydowała o profilaktycznym wycofaniu ze sprzedaży wszystkich jaj ze sklepów w Niemczech, powoli przywraca ten produkt na półki.

Do czwartkowego wieczora (10 sierpnia) jajka wszystkich rodzajów i formatów znajdą się z powrotem w ofercie sieci Aldi Süd, natomiast Aldi Nord będzie przywracał ten produkt sukcesywnie, po upewnieniu się, że nie są zanieczyszczone, w związku z czym w niektórych regionach pojawić się jeszcze mogą "wąskie gardła" - pisze Lebensmittel Zeitung.

Wycofanie jaj z czterech tysięcy swoich niemieckich sklepów, o czym sieci zdecydowały 4 sierpnia, było efektem "afery jajecznej", która dotknęła Holandię, Belgię i Niemcy. Sieć zdecydowała się na ten krok ze względu na możliwe skażenie tych produktów fipronilem – środkiem owadobójczym, używanym na fermach drobiu przy tępieniu wszy i kleszczy u ptaków, ale niedopuszczalnym w żywności.

Aldi był pierwszym sprzedawcą detalicznym, który podjął tak radykalne środki. - To tylko ostrożność, nie ma powodu przypuszczać, że istnieje zagrożenie dla zdrowia - napisał Aldi w oświadczeniu.

W lipcu holenderska inspekcja stwierdziła obecność fipronilu w dostępnych na rynku jajkach. W efekcie zamknięto ok. 150 ferm drobiu, a Holendrzy ogłosili listę kodów, którymi oznaczone są skażone jajka. Fipronil może uszkodzić nerki, wątrobę i gruczoły chłonne. Podobno nie jest groźny dla dorosłych osób, jednak w przypadku dzieci zjedzenie dwóch jajek dziennie może być zagrożeniem.

Skażone jajka znalazły się na rynkach holenderskim, belgijskim i niemieckim. Od czasu wykrycia skażenia ok. 20 lipca wycofano z tych trzech rynków miliony jajek. Niemieckie media piszą o 10 milionach skażonych jajek przywiezionych do kraju głównie z Holandii, ale także Belgii. Tymczasem wyszło na jaw, że belgijskie władze wiedziały o możliwym skażeniu już na początku czerwca, jednak nie poinformowały opinii publicznej, tylko prokuraturę ze względu na podejrzenie oszustwa.

Holandia jest największym eksporterem jaj i produktów jajecznych w Europie i jednym z największych na świecie. Eksportuje około 65 proc. z 10 miliardów produkowanych u siebie jajek rocznie.

Zdjęcie: Photogenica

 

Magdalena Weiss 1141 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }