Rynek biożywności traci impet?

Choć żywność ekologiczna to zaledwie 0,4 proc. polskiego rynku spożywczego, w II kwartale 2017 roku dynamika wzrostu przyhamowała.

Taką informację podała spółka BioPlanet, dystrybutor żywności ekologicznej.

- Zmniejszona dynamika wzrostu nie wynika z utraty pozycji rynkowej spółki, gdyż dotknęła także ona inne podmioty działające w branży żywności ekologicznej – wyjaśnia BioPlanet w raporcie kwartalnym. - Na razie trudno ocenić, czy spowolnienie wzrostu branży ma charakter krótkoterminowy, czy też będzie to trwalsza tendencja – dodaje.

Z danych firmy wynika, że polski segment żywności ekologicznej stanowi zaledwie 0,4 proc. całego rynku spożywczego, podczas gdy w Europie Zachodniej ten udział to od 2 do 4 proc.

- Zachowuje więc on nadal istotny potencjał wzrostu – ocenia spółka.

Spadek tempa rozwoju rynku przełożył się na wyniki i przede wszystkim zysk spółki. Przychody w II kwartale wyniosły 29,4 mln zł i były wprawdzie wyższe od zeszłorocznych o 7 proc., ale słabsze niż w I kwartale roku. Wyraźnie wobec poprzedniego kwartału spadł – do 254 tys. zł – zysk netto, który był sześciokrotnie niższy niż w okresie styczeń – marzec. W ujęciu rocznym wzrósł jednak o 19 proc.

BioPlanet od 11 lat zajmuje się konfekcjonowaniem i dystrybucją żywności ekologicznej pod markami własnymi firmy, takimi jak: Bio Planet, Biominki, Bio Europa, Crystalline Planet, Bio Raj oraz innych producentów, np. Bio Food, Dary Natury, Lebensbaum czy Sobbeke.

Szczególnie ważną rolę w ofercie Bio Planet odgrywają produkty świeże – nabiał, warzywa i owoce oraz wędliny i mięso. Pełna oferta dla sklepów to blisko cztery tysiące produktów. Podstawowym kanałem sprzedażowym firmy są sklepy specjalistyczne oferujące żywność ekologiczną na terenie całej Polski. Właścicielem jednej czwartej akcji BioPlanet jest Organic Farma Zdrowia.

Zdjęcie: Photogenica

Magdalena Weiss 1137 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }