Bonduelle pobiło rekord obrotów

Po raz pierwszy w historii francuski producent warzyw puszkowanych, świeżych i mrożonych przekroczył próg dwóch miliardów euro przychodów ze sprzedaży.

Rekordowy wynik zapewniły Bonduelle wzrost organiczny i akwizycja amerykańskiego producenta zdrowych przekąsek, firmy Ready Pac Foods, który został włączony do grupy w marcu 2017 r.

W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2017 roku obroty firmy wzrosły o 16,3 proc. do niemal 2,3 mld euro. Z pominięciem konsolidacji oraz różnic kursowych wzrost wyniósł 2,7 proc.

Producent podkreśla, że udało mu się osiągnąć dobre wyniki pomimo trudnych warunków: umiarkowanej konsumpcji w Europie, kryzysu na rynkach wschodzących i kiepskich zbiorów. Największą częścią biznesu Bonduelle wciąż pozostają warzywa puszkowane (niemal 1 mld euro obrotów), jednak najmocniejszy wzrost – niemal 60-proc. - odnotował segment warzyw świeżych, głównie z powodu wspomnianej akwizycji. Z jej pominięciem i w cenach stałych dział ten przyniósł bowiem delikatny, niespełna procentowy spadek.

- Dobre wyniki sprzedaży warzyw w puszkach oraz mrożonych w Ameryce Północnej zostały zakłócone przez trudności obserwowane na rynkach wschodzących, głównie w Brazylii i Rosji – komentuje spółka w komentarzu do wyników. - W Rosji lekkie odbicie w gospodarce nie przełożyło się jeszcze na wzrost konsumpcji. Dzięki szerokiej ofercie pod markami Bonduelle i Globus grupie udało się utrzymać udział rynkowy i ceny sprzedaży – dodano.

Z kolei z powodu złych warunków pogodowych w 2016 roku, głównie w Hiszpanii i Włoszech, podaż dostępnych płodów rolnych zmniejszyła się o 20-30 proc.

Informację o zysku Bonduelle poda 2 października. Spółka zapowiada jednak, że pomimo marnych zbiorów rentowność z poprzedniego roku powinna zostać utrzymana. W pierwszej połowie roku obrotowego wynik netto wyniósł 36,5 mln euro, co stanowiło 3,6 proc. obrotów.

Więcej o akwizycji Ready Pac Foods pisaliśmy w Handlu Extra tutaj: http://handelextra.pl/artykuly/196419,bonduelle-inwestuje-w-salaty

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.