Piotr i Paweł z innowacyjnym oświetleniem

Wywodząca się z Poznania sieć uruchomiła niedawno sklep w centrum handlowym Gondola w Legionowie. Razem z ekspertem z Trilux Polska analizujemy zastosowane w nim innowacje.

Piotr i Paweł to funkcjonująca na polskim rynku od przeszło 25 lat marka sklepów branży FMCG. Od 2013 r. liczba jej placówek wzrosła o 40 proc. Według informacji spółki, mając 140 obiektów, stanowi ona dziś największą sieć supermarketów w naszym kraju.

Celem jej założycieli było stworzenie sklepu, w którym sami chcieliby robić zakupy. Realizacja tej koncepcji wyraża się w dbałości o jakość obsługi oraz wystrój placówek – od dominującej kolorystyki po meble i wyposażenie.

Ostatnim przykładem wcielenia w życie tych zamierzeń jest nowy market sieci otwarty w centrum handlowym Gondola w Legionowie. – System oświetleniowy wdrożony w legionowskim Piotrze i Pawle opiera się na innowacyjnych pod względem projektowym oprawach, nad formą których dominuje elegancka krzywizna – mówi Filip Gabryelczyk, menedżer sprzedaży segmentu retail Trilux Polska oraz ekspert Oświetlenia Polskiego Komitetu Oświetleniowego. – Sięganie po rozwiązania tej klasy świadczy o przywiązywaniu dużej wagi do wystroju sklepu oraz jakości stosowanego w nim światła – twierdzi.

Kwestią przyciągającą uwagę zaraz po wejściu do placówki jest dobór kolorystyki. Posadzkę skomponowano z szarych płytek oraz kafli odpowiadających barwą i fakturą ciemnemu, szlachetnemu drewnu. Górna część słupów podpierających strop nawiązuje estetycznie do dominującego stylu podłoża. Dół - do wysokości odpowiadającej górnej krawędzi regałów – stanowi antracytowa obudowa dopasowana do koloru koszyków, półek i ekspozytorów.

Według eksperta z Trilux Polska korzyści z takiego doboru barw są dwojakie. - Po pierwsze, ciemne tło kojarzy się z towarami segmentu premium. Po drugie, umożliwia ono efektywne zbudowanie kontrastu i wyróżnienie artykułów dzięki ich bezpośredniemu oświetleniu - tłumaczy Gabryelczyk, który koordynował wdrożenie oświetlenia ze strony dostawcy.

W nowym sklepie oświetlenie ogólne stanowią zawieszone na szynach w centralnej części alejek podwójnie asymetryczne oprawy LED. Dzięki swojej konstrukcji rzucają światło na regały, w mniejszym zaś stopniu na posadzkę znajdującą się pomiędzy nimi, bezpośrednio pod lampą.

Na poprzecznych alejkach zainstalowano dodatkowo kierunkowe diodowe reflektory akcentujące. Ich zadaniem jest eksponowanie artykułów umieszczonych na skrajnych półkach. Modele tej linii zostały zastosowane także w dziale z warzywami i owocami. W tym przypadku wyposażono je w moduły o bardzo wysokim stopniu oddawania barw Ra=95, dające światło sprzyjające uwydatnieniu świeżości produktu oraz soczystych kolorów jabłek, cytrusów i jarzyn.

Na tym tle szczególnie wyróżniają się dwie sekcje – alkohole oraz mięso i wędliny. Na stoisku z winem, szampanami i mocniejszymi trunkami obniżono strop, podwieszając lustrzaną kratownicę. Wbudowano w nią reflektory akcentujące, skierowane na kluczowe miejsca regałów. Obszar wyodrębniono dodatkowo dzięki posadzce o fakturze drewna. W efekcie powstała kameralna, ale i wizualnie interesująca, przyciągająca wzrok klientów strefa.

Na tle całości wystroju odznacza się także dział świeżego mięsa, ryb i serów. W tym przypadku przestrzeń ograniczono, zabudowując ją od pewnej wysokości ścianą, na której zawieszono widoczny z daleka opis stoisk. Znajdujący się za nią strop wyłożono białymi kasetonami. Wpuszczono w nie moduły oświetlenia ogólnego oraz kierunkowe reflektory skierowane na lady chłodnicze. W sekcji z mięsem wykorzystano czerwonawe, a w dziale rybnym – zimne różowawe światło. Sery oświetlono natomiast ciepłym odcieniem bieli.

- W każdym przypadku zastosowane układy optyczne pozwalają uwydatnić najbardziej pożądane cechy produktów, pozytywnie wpływając na ich postrzeganie przez klientów – podkreśla Filip Gabryelczyk.

 

Katarzyna Pierzchała 1775 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }