Policja o prewencji kradzieży w sklepach

Wakacje to drugi - po Bożym Narodzeniu - czas pod względem wzrostu liczby kradzieży. O tym, jak na kradzieże w sklepach patrzy policja, rozmawiamy z mł. insp. Mariuszem Ciarką, rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji.

Co zaleca policja właścicielom sklepów, aby ograniczyć liczbę kradzieży?

Najbardziej niezawodnymi metodami zabezpieczenia przed kradzieżami będą wszelkiego rodzaju środki techniczne, jak również zatrudnienie pracowników ochrony. Kwestia ich odpowiedniego doboru uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni danego sklepu. Innego rodzaju zabezpieczenia mogą być bowiem instalowane w sklepach wielkopowierzchniowych (bramki detekcyjne, etykiety
i klipsy zabezpieczające), a inne w sklepach małych i średniej wielkości (głównie system monitoringu, ewentualnie pracownicy ochrony).

Z pewnością przed podjęciem decyzji dotyczącej zainwestowania w adekwatne środki zabezpieczające, należy dokonać wszechstronnej analizy problemu, tj. ocenić jaki towar najczęściej podlega kradzieży, jak jest on rozmieszczony w sklepie, w jaki sposób towar jest wynoszony przez złodziei ze sklepu itp. Czasami rozwiązaniem problemu może być np. umieszczenie droższych towarów w zamykanych gablotach, czy też przeniesienie ich ze strefy samoobsługowej do tej obsługiwanej przez ekspedienta, czyli ograniczenie dostępu.

A monitoring?

Niewątpliwie skutecznym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu monitoringu i dodatkowe wyeksponowanie tego faktu poprzez umieszczenie odpowiednich tabliczek informujących (np. „obiekt monitorowany”). Potrafi to skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja. Niezmiernie istotna jest również edukacja pracowników, zarówno dotycząca obserwacji zachowań klienta, jak też na temat towarów, które generują straty i właściwej reakcji na dostrzeżone zagrożenie, np. zawiadomienie policji, a nawet dokonanie ujęcia sprawcy.

Jak ma się zachować sprzedawca, który zatrzymał złodzieja?

Zgodnie z art. 243 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, z późn. zm., zwanej dalej k.p.k.) każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji. Dokonując ujęcia sprawcy kradzieży trzeba jednakże pamiętać o bezpieczeństwie własnym oraz innych postronnych osób.

Katarzyna Pierzchała 1775 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }