Popyt na powierzchnie logistyczne jest ogromny

Goodman planuje budowę trzeciego magazynu w PCL, swoim flagowym obiekcie, który w przyszłości będzie największym centrum logistycznym w Polsce. W najbliższych miesiącach rusza też z budową bądź rozbudową kilku innych hal - ujawnia Maciej Madejak, head of business development Poland w firmie Goodman.

Grupa Goodman, globalny deweloper i zarządca nieruchomości logistycznych, dostarczyła w Polsce ponad 1 mln mkw. powierzchni logistycznej. Polski oddział zarządza już 17 centrami logistycznymi. Jak ważnym rynkiem jest Polska dla Goodmana?

Niezwykle ważnym. Mamy duży i wzrastający udział w globalnych obrotach grupy. Już teraz jesteśmy na podium, a apetyt mamy na najwyższe pozycje w Grupie. Polski rynek logistyczny jest młody: istnieje dopiero 17 lat, więc ma przed sobą ogromne możliwości rozwoju. Przy tym jest dość stabilny i przewidywalny, co sprzyja inwestycjom. Osiągnięcie przez Goodmana w czerwcu br. pułapu 1 mln mkw. jest istotnym kamieniem milowym w rozwoju działalności Grupy na rynku polskim i stanowi solidną podstawę do dalszej ekspansji.

Które rejony kraju są dla was najbardziej perspektywiczne?

Praktycznie wszystkie. W samym tylko rejonie Gdańska istnieje zapotrzebowanie na co najmniej 0,5 mln powierzchni logistycznej. Duże możliwości widzę ponadto w mniejszych miejscowościach takich jak Bydgoszcz czy Białystok. Spory potencjał ma ściana wschodnia, jednak tam konieczny jest najpierw rozwój infrastruktury drogowej, a dopiero za tym pójdą inwestycje. Bardzo dobrze rozwija się Polska południowo-zachodnia. Ponadto wciąż widzimy solidny popyt na tradycyjnych rynkach magazynowych, takich jak Śląsk czy Wielkopolska.

Macie już kupione grunty inwestycyjne m.in. w Gliwicach, Krakowie i Poznaniu. Kiedy ruszą tam budowy magazynów?

Popyt na powierzchnie logistyczne jest ogromny, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Przyznam szczerze, że musimy dokładać wszelkich starań, by nadążać z budowaniem nowych powierzchni dla klientów. Tylko w tym roku planujemy oddać 150-200 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Na ukończeniu jest już budowa hali dla Eurocashu w Sosnowcu. W najbliższych miesiącach rozpoczną się też budowy bądź rozbudowy magazynów w Gliwicach, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. W Skawinie powstanie nowa hala dla Valeo, w trakcie realizacji jest już budowa magazynu dla Zalando w Szczecinie.

Podobno rozbudowane będą jeszcze magazyny w Pomorskim Centrum Logistycznym (PCL), które dopiero co, bo 21 czerwca br. wzbogaciło się o drugi budynek o powierzchni 36,7 tys. mkw.?

Zanim zaprojektowaliśmy centrum logistyczne w Gdańsku, zwiedziliśmy kilka portów w Europie, żeby zobaczyć rozwiązania, które tam dobrze funkcjonują, a także te, które się nie sprawdzają. Na podstawie tych obserwacji powstała nasza flagowa inwestycja: PCL. Jest świetnie zlokalizowana, tuż przy terminalu kontenerowym DCT w Gdańsku, odnotowującym dynamiczny wzrost przeładunków. Widzimy ogromny popyt ze strony klientów na powierzchnie magazynowe w tej lokalizacji, dlatego też najprawdopodobniej już we wrześniu br. ruszymy z budową trzeciej hali. Mamy już pozwolenie na budowę magazynu o powierzchni 36 tys. mkw. Po osiągnięciu docelowej powierzchni – centrum ma możliwości rozbudowy nawet do 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej i produkcyjnej wraz z zintegrowanymi powierzchniami biurowymi – będzie to największe centrum logistyczne w kraju.

Wśród klientów Goodmana są firmy z różnych sektorów gospodarki, począwszy od branży logistycznej czy produkcyjnej, po motoryzacyjną, spożywczo-handlową, e-commerce oraz farmaceutyczną. Która branża cechuje się największym tempem rozwoju?

Wszystkie się rozwijają, ale zdecydowanie najszybciej rośnie rola branży e-commerce. Dzieje się tak z prostego powodu – rozwija się dynamicznie, bo jest to segment rynku, który u nas dopiero raczkuje w porównaniu z krajami takimi jak Niemcy czy Wielka Brytania. Drugą niezwykle perspektywiczną dla nas branżą jest automotive.

Wśród waszych najemców są takie firmy jak Amazon, Intermarché, Eurocash, Mila, Grupa Inter Cars czy DHL. Czemu wybierają akurat Goodmana?

Z prostego powodu: Jesteśmy częścią Goodman Group, który jest globalnym deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych z wieloletnim doświadczeniem. W Polsce zbudowaliśmy zespół specjalistów, którzy gwarantują bezpieczeństwo inwestycji. Niezwykle ważny jest też aspekt finansowania naszych inwestycji – nie bierzemy kredytów, tylko inwestujemy środki własne. Po portfolio naszych klientów widać, że ten model się sprawdza.

Katarzyna Pierzchała

Katarzyna Pierzchała 1775 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }