Branża reklamowa zaniepokojona

Według forsowanych obecnie przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie podatkowej, od 2018 r. jako koszty podatkowe będzie można uznać tylko do 1,2 mln zł rocznych wydatków, m.in. na usługi doradcze, reklamowe i badania rynku.

Propozycje zmian regulacji podatkowych niepokoją branżę reklamową. Obecnie na etapie konsultacji społecznych jest projekt "Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne".

Według tej propozycji od przyszłego roku, jako koszty podatkowe będzie można uznać tylko do 1,2 mln zł rocznych wydatków m.in. na usługi doradcze, reklamowe i badania rynku; nie mogą one przekroczyć 5 proc. EBITDA. Aczkolwiek w projekcie znajduje się dość enigmatyczny zapis, że ograniczenia te nie mają zastosowania, jeżeli powyższe koszty są związane z bezpośrednim wytworzeniem towaru lub usługi. Do tej pory takich ograniczeń podatkowych nie było. 

- Projekt ma zapewne na celu wyeliminowanie pewnych nieprawidłowości w obrocie gospodarczym, np. wystawiania faktur za fikcyjne usługi konsultingowe. Jednak w obecnym kształcie jest dla branży reklamowej niepokojący. Wiele zależy od tego, czy udowodnienie, że jakaś usługa konsultingowa czy reklamowa rzeczywiście było świadczona i było związana z produktem będzie trudne. Być może potrzebujemy bardziej precyzyjnych zapisów w tym zakresie - mówi Paweł Tyszkiewicz, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Organizacje branżowe SAR, SMB, OFBOR i ZFPR wraz z Konfederacją Lewiatan przygotowują stanowisko w sprawie projektu ustawy.

Zdjęcie: Photogenica

Tomasz Wygnański 63 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }