Proces transportu bez papieru. To możliwe?

W Grupie Raben powstał dział ds. badań i rozwoju, którego zadaniem jest m.in. cyfryzacja i digitalizacja prowadzonego biznesu. Do pracy w nim wciąż poszukiwani są specjaliści.

Powstał on z myślą o śledzeniu nowych trendów i badaniu możliwości ich wdrożenia w Grupie Raben.

- Zgodnie z najlepszymi praktykami pracy działu badań&rozwoju, Genius Lab zajmuje się danym rozwiązaniem do etapu zweryfikowanych koncepcji, przekazując je wraz z rekomendacjami do wdrożenia innym zespołom projektowym wewnątrz firmy. Pozwala to na pełną koncentrację naszych sił na innowacyjności – tłumaczy Zbigniew Kępiński, menedżer Genius Lab.

Ulepszenie usług, usprawnienie wewnętrznych procesów obsługi klienta czy implementacja najnowszych technologii, to tylko część obszarów, nad którymi nowy dział już pracuje.

- Z wielu dziedzin digitalizacji i cyfryzacji o jakich w ostatnich miesiącach słyszymy, moją szczególną uwagę przykuwa przede wszystkim hasło IoT (Internet Rzeczy). Wprowadzanie czujników i wymiana szerokiego spektrum informacji z dóbr transportowanych czy środków transportowych w powiązaniu z informacjami o ruchu ulicznym takich jak: korki czy incydenty drogowe. A przede wszystkim, możliwości szybkiego analizowania i reagowania na uzyskane na podstawie danych informacje biznesowe, z całą pewnością zrewolucjonizują zagadnienia analizy efektywności łańcuchów dostaw – mówi Zbigniew Kępiński, który stoi na czele Genius Lab.

W obszarze zagadnień, którymi w pierwszej kolejności zajął się zespół, znajdują się m.in.: analityka predykcyjna, zagadnienia przetwarzania obrazów, automatyka przemysłowa oraz szeroko pojęta idea stworzenia procesów logistycznych bez konieczności używania dokumentacji papierowej.

- Chcemy być firmą, która prowadzi proces transportu niemal całkowicie bez papieru. Listy przewozowe, karty doręczeń czy dokumenty WZ mogą być dostępne w wersji elektronicznej dla wszystkich uczestników procesu dostawy. Projekt nazywa się „paperless” i naszą ambicją jest zaangażować w niego naszych partnerów biznesowych. Podobnie jak kiedyś udało nam się ich przekonać do akcji „e-faktura = wyższa kultura – wyjaśnia Zbigniew Kępiński.

Genius Lab podjął współpracę z izbami i organizacjami wspierającymi innowacyjność, ze start-upami oraz stowarzyszeniami podejmującymi działania na rzecz innowacyjnych przedsięwzięć na styku logistyki i innych gałęzi przemysłu.

 

Jedną z takich inicjatyw jest EIT FOOD, międzynarodowe konsorcjum zamierzające rozpocząć transformację sektora spożywczego, stawiające na bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów i zaspokajanie potrzeb konsumentów. EIT FOOD, jako Wspólnota Wiedzy i Innowacji (KIC), będzie źródłem unowocześnień dla wszystkich graczy tworzących łańcuch dostaw żywności.

Obecnie w zespole Genius Lab, w Robakowie koło Poznania, pracują 4 osoby, ale niebem jego skład się powiększy. Dział z jednej strony poszukuje naukowców, osoba z zacięciem do badań, których pasją jest styk logistyki i nowoczesnego IT. Z drugiej strony, cenni są innowatorzy procesów biznesowych, ludzie którzy potrafią przełożyć nowoczesne technologie na język zrozumiały dla biznesu i budują swego rodzaju pomost miedzy nowymi technologiami a biznesem.

 Ilona Mrozowska 2341 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }