Polska najmocniej inwestuje w innowacje

Nasz kraj znalazł się na czele rankingu krajów, które w ostatnich latach najbardziej zwiększyły wydatki na badania i rozwój w branży żywności, napojów i produktów tytoniowych.

Taki wniosek płynie z raportu firmy Grant Thornton przygotowanego dla brytyjskiej Federacji Żywności i Napojów. Między 2009 a 2014 rokiem polskie wydatki na badania i rozwój w branży spożywczej wzrosły o 132 proc. z 176,5 mln zł do 409,7 mln zł.

To zdecydowanie szybciej niż w drugiej w kolejności Holandii i kolejnych Stanach Zjednoczonych, gdzie wydatki na ten cel rosły o ok. 40 proc. W Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost o 27 proc. Liczby bezwzględne oczywiście stawiają nas wciąż dużo niżej: o ile na Wyspach na innowacje w branży spożywczej wydano w 2014 roku 330 mln funtów, to w Polsce ok. 85 mln funtów.

Tempo rozwoju nakładów na ten cel w naszym kraju było lekko wyższe niż w przemyśle ogółem. Natomiast we wszystkich branżach w skali całej Polski wydatki na B&R wzrosły niemal trzykrotnie, co również jest rekordowym wynikiem.

Polska znalazła się także w grupie krajów, które mają dodatni bilans w handlu żywnością. Nadwyżka w tej dziedzinie za 2015 rok wyniosła 8,9 mld dolarów, niemal tyle, co we Francji. Więcej miały Brazylia (62 mld dol. nadwyżki) czy Australia (17 mld dol.). Natomiast Wielka Brytania odnotowała deficyt w wysokości 33 mld dolarów.

Udział Polski w światowym eksporcie żywności wzrósł do 1,9 proc. w 2015 roku z 1,5 proc. w 2011, co jest najszybszym przyrostem eksportu w tej branży. - Polska doświadczyła najwyższego wzrostu eksportu w ciągu ostatnich pięciu lat i chociaż jego struktura koncentruje się na produktach o niezbyt wysokiej wartości dodanej, to model rozwoju wskazuje na to, że kraj ten szybko staje się znaczącym graczem na globalnym rynku - komentują autorzy raportu.

 

Magdalena Weiss 1080 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }