POHiD: za mało czasu na zmiany w foliówkach

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Środowiska od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. W ocenie POHiD, w tak krótkim czasie sieci handlowe nie zdążą się do tej zmiany odpowiednio przygotować.

Zapis o dodatkowych opłatach recyklingowych znalazł już się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych.

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane w jednostkach handlowych przy kasie. Wskazana w ustawie maksymalna stawka opłaty recyklingowej wynosi 1 zł za jedną lekką torbę. Stawka obowiązująca będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, a jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku.

Pierwotnie opłaty recyklingowe miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - Skrócenie o rok przez polskiego ustawodawcę okresu umożliwiającego wdrożenie zakładanych zmian powodować będzie wiele problemów - alarmuje POHiD. - Podkreślić należy, że nie zachodzą żadne ważne przesłanki czy okoliczności, które wymagałyby skrócenia wejścia w życie ustawy aż o jeden rok, zwłaszcza, że z treści dyrektywy unijnej nie wynika, iż wprowadzenie instrumentów zapewniających wyeliminowanie z obrotu darmowych plastikowych toreb ma nastąpić od 31.12.2017 r. lecz wskazuje, że kraje członkowskie mają czas do 31.12.2018 r. na wprowadzenia danych zmian - argumentuje POHiD i punktuje swoje obawy.

Wprowadzenie nowych rozwiązań w życie już 1 stycznia 2018 r. spowoduje:

  • Znaczne przyspieszenie prac nad zbudowaniem systemu rozliczenia comiesięcznych opłat recyklingowych;
  • Zawirowania w negocjacjach umów pomiędzy placówkami handlowymi a producentami toreb foliowych;
  • Gwałtowne i kosztowne przyspieszenie prac w systemach kasowych – wprowadzenie opłaty recyklingowej do treści paragonu fiskalnego;
  • Trudności w zakresie stworzenia asortymentu i zapasów toreb foliowych dostosowanych do danej opłaty recyklingowej;
  • Brak wyłączenia bardzo lekkich toreb foliowych służących klientom do pakowania w miejscu zakupu drobnych towarów non-food będzie dotkliwy dla sklepów branży budowlanej i sklepów wyspecjalizowanych,
  • Brak możliwości poinformowania klientów o zmianach, które wprowadzą dodatkową opłatę i wymuszą przebudowę kas, co spowoduje utrudnienia podczas robienia zakupów.

Ponieważ projekt ustawy trafił już do Sejmu (3 lipca br.), POHiD będzie prezentował swoje stanowisko przed komisjami sejmowymi.

W Polsce, według szacunków, każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 200.

Zdjęcie: Photogenica

 

Ilona Mrozowska 2279 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }