Polska Izba Handlu przeciw ustawie o przewadze kontraktowej

12 lipca wchodzi w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Zdaniem Polskiej Izby Handlu nowe przepisy grożą destabilizacją rynku spożywczego.

Na zdjęciu: Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chciało, by ustawa, uchwalona 15 grudnia 2016 r. rozwiązywała spory między dostawcami a odbiorcami produktów spożywczych i rolnych, a także chroniła mniejszych producentów. Jednak Polska Izba Handlu (PIH) uważa, że stanie się odwrotnie, bo rynek producentów żywności jest w Polsce zdominowany przez zagraniczne koncerny.

– W założeniu jej twórców ma ona chronić polskich producentów przed wykorzystywaniem przez międzynarodowe sieci sprzedaży. Niestety jej autorzy nie widzą, że polski rynek żywności w wielu kategoriach już jest zdominowany przez kilku producentów, w większości należących do zagranicznych koncernów – tłumaczy stanowisko PIH jej prezes Waldemar Nowakowski.

Przypomina, że w kategoriach: jogurtów, piwa, żywności dziecięcej czy karmy dla zwierząt udział pięciu największych producentów wynosi ponad 90 proc. W innych, takich jak przetwory, alkohole, żywność w puszkach czy przekąski udział pięciu największych producentów wynosi ponad 80 proc. Według danych PIH dystrybucja żywności jest w dużo większym stopniu rozdrobniona.

– To powoduje olbrzymią dysproporcję, która w świetle ustawy zostanie jeszcze powiększona – przewiduje Waldemar Nowakowski. - Dlatego pierwszym z naszych postulatów była konieczność uwzględnienia w ustawie katalogu nieuczciwych praktyk stosowanych przez wielkich dostawców wobec nabywców, w szczególności mniejszych - dodaje.

Jego zdaniem możliwość wprowadzenia anonimowych zgłoszeń o wykorzystywaniu przewagi przez sieci handlowe może doprowadzić do wypchnięcia z rynku mniejszych producentów, gdyż duże podmioty, aby zminimalizować ryzyko, będą chciały podpisywać umowy z podobnymi wielkością firmami spożywczymi, by uniknąć potencjalnego zagrożenia skarżenia ich.

Polska Izba Handlu przypomina też, że już w listopadzie ub. roku postulowała wprowadzenie przykładowych praktyk, opartych na „katalogu dobrych praktyk”, uzgodnionym przez producentów i handel. Należy do nich, m.in. powiązanie produktów lub usług, które mają na celu zwiększenie ogólnej wydajności lub zrównoważenie łańcucha dostaw, a także przynoszą korzyści konsumentom i obu umawiającym się stronom. PIH podkreśla także nieproporcjonalne kary, które mogą doprowadzić nawet do upadku firmy.

Uchwalona w połowie grudnia z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec grudnia 2016 r. Wchodzi w życie po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia. Ma zapobiegać wykorzystywaniu w relacjach między dostawcą żywności (producentem) a jego kontrahentem handlowym zdecydowanej przewagi większego partnera, np. poprzez wymuszanie dłuższych terminów płatności.

Więcej na temat ustawy o przewadze kontraktowej pisaliśmy tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/200159,przewaga-kontraktowa-w-pytaniach-i-odpowiedziach

http://handelextra.pl/artykuly/197138,ustawa-kontraktowa-niedzwiedzia-przysluga

Magdalena Weiss 1067 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }