Torebki foliowe w sklepach nawet za 1 zł

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Od 1 stycznia 2018 r. za jednorazowe torebki foliowe w sklepach trzeba będzie płacić.

Problem jednorazowych, szkodliwych dla środowiska foliówek dostrzegają sieci handlowe, jak Tesco, Lidl, Biedronka czy Intermarché (na zdjęciu), które obok tradycyjnych foliówek oferują też torby wielokrotnego użytku (z materiału) oraz torby papierowe. 

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. „zrywki” (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów), pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

Maksymalna stawka opłaty recyklingowej przewidziana w ustawie wynosi 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Jednak obowiązująca stawka będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska. Jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku, siłę nabywczą dochodów, poziomu cen, itp.

Przyjęcie projektu ustawy zbiegło się obchodzonym 3 lipca Międzynarodowym Dniem bez Foliówek, czyli toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. - W Polsce, według szacunków, każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 200 podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Jego zdaniem, Ministerstwo Środowiska powinno dążyć do zmniejszenia ilości foliówek w obiegu. 

Zresztą również unijne przepisy nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. 

 

Ilona Mrozowska 2179 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.