Podatek handlowy: decyzja KE wzmocni dyskonty

Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów obawia się wprowadzenia podatku liniowego.

Komisja Europejska zakwestionowała przepisy o podatku od sprzedaży detalicznej i nakazała ich wycofanie. Do tej decyzji odniosła się w komunikacie Polska Grupa Supermarketów (PGS). Uznała ją za niekorzystną dla przyszłości polskiego handlu, gdyż może doprowadzić do wzmocnienia pozycji sieci dyskontowych i zniknięcie z rynku "setek małych, polskich sklepów i zwolnienia tysięcy pracowników sektora w Polsce oraz uszczuplenie wpływów podatkowych dla państwa". PGS zauważa przy tym, że zagraniczne, duże sieci często stosują proceder ‘’transferu’’ nadwyżek produkcyjnych ze swoich rodzimych krajów zmniejszając zakupy u polskich wytwórców.

- Obecnie małe, polskie sklepy balansują na granicy opłacalności z rentownością na poziomie 1 proc. Tymczasem międzynarodowe sieci notują 3-4-proc. zyski, od których nie płacą podatków w kraju. Wprowadzenie nowego podatku liniowego dla wszystkich sklepów doprowadzi do likwidacji polskiego środowiska kupieckiego – apeluje Michał Sadecki, prezes  PGS. Jego zdaniem rząd może wrócić do innych, alternatywnych wobec podatku progresywnego rozwiązań, o których wcześniej dyskutował.

- Nadrzędnym celem i postulatem rządu było wprowadzenie tych samych warunków rynkowych dla małych podmiotów i dużych sieci. Tymczasem teraz możemy być świadkami poszukiwania dodatkowych przychodów do budżetu w miejsce dbania o interesu polskiego środowiska handlowego i małych przedsiębiorców – uważa Michał Sadecki.

W opinii PGS jedynym rozwiązaniem "było i jest wprowadzenie szerokiej skali podatku handlowego". 

- Zgodnie z dochodzącymi do nas sygnałami polscy producenci stoją pod ścianą. Jeśli rząd nie zatrzyma procesu ekspansji dużych sieci to polski producent będzie zmuszony sprzedawać na warunkach jakie podyktuje mu sieć bez jakichkolwiek negocjacji. Niewykluczone też, że w długim okresie może zostać zastąpiony przez swojego niemieckiego, portugalskiego lub francuskiego odpowiednika – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Szczegóły decyzji Komisji Europejskiej: http://handelextra.pl/artykuly/200608,komisja-europejska-wydala-decyzje-o-podatku-od-sprzedazy

Barbara Mikusińska 642 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.