Grupa Eurocash: liczy się każdy kilogram i każda paczka

Sieć hurtowni nawiązała współpracę z Bankami Żywności, która polega na tym, że produkty z bliską datą przydatności do spożycia, czyli do 1,5 tygodnia - bezpłatnie przekazywane będą osobom potrzebującym. Pierwsze paczki przygotowało już wrocławskie centrum Eurocash Gastronomia.

Współpracę z Bankami Żywności zaczynają właśnie cztery inne centra dystrybucyjne Grupy Eurocash. Do potrzebujących trafiają wszystkie kategorie produktów żywnościowych.

Z danych Federacji Banków Żywności wynika, że na świecie co roku marnuje się ok. 1,3 mld ton jedzenia. To aż 1/3 całej produkowanej żywności. W Polsce – według Eurostatu – marnowanych jest prawie 9 mln ton żywności.

- Na tyle, na ile pozwala nam skala działalności, chcemy zmienić tę statystykę. Wierzymy, że liczy się każdy kilogram, każda paczka i opakowanie, które zamiast na śmietnik trafi do osób potrzebujących. Do tej pory zainteresowanie współdziałaniem z Bankami Żywności wyraziło też Centrum Eurocash Dystrybucja w Komornikach oraz Eurocash Convenience, które zajmuje się hurtową dostawą do sieci punktów 1 minute i salonów Inmedia - mówi Anna Krawczyk, dyrektor generalny Eurocash Gastronomia.

Grupa Eurocash jest liderem w hurtowej dystrybucji szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. Spółka Eurocash Gastronomia specjalizuje się natomiast w obsłudze sieci restauracyjnych, fast foodów, stołówek pracowniczych i hoteli.

Federacja Banków Żywności to sieć 32 banków, których misją jest ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem, po to by wspierać potrzebujących na terenie całego kraju. To jedyne w Polsce banki, które nie obracają pieniędzmi, tylko żywnością. Banki te wprowadzają właśnie w życie nowy projekt. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie do przedsiębiorstw, w łańcuchu żywnościowym, procedur ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności z wykorzystaniem systemu MOST, czyli Modelu Ograniczania Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa. Szczegóły tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/200776,most-sposobem-na-marnowanie-zywnosci-w-produkcji

 

Ilona Mrozowska 4593 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.