FC Kopernik organizuje Święto Toruńskiego Piernika

W dniach 11 i 12 sierpnia Fabryka Cukiernicza Kopernik, Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, organizują festiwal kulinarny, czyli Święto Toruńskiego Piernika.

- Kontynuujemy nowe spojrzenie na Święto Toruńskiego Piernika – mówi Jakub Kopczyński, marketing manager Fabryki Cukierniczej Kopernik. - Pamiętamy o długiej i niezwykłej historii Toruńskiego Piernika, o wspaniałym dziedzictwie kulturowym w postaci wszystkich związanych z nim legend, ale jednocześnie pragniemy ukazać jego współczesne, kulinarne i kulturalne oblicze. To wydarzenie bez precedensu w Polsce, gdzie nowoczesność przeplata się z tradycją, a wszystko okraszone jest niepowtarzalnym smakiem naszych pierników.

Uroczyste otwarcie Święta Toruńskiego Piernika będzie mieć miejsce w piątek, 11 sierpnia, o godz. 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika mieszczącym się na Starym Mieście przy ul. Strumykowej 4, gdzie publiczności zaprezentowany zostanie projekt artystyczny „Cud-Miód”. Na pozostałe atrakcje organizatorzy zapraszają na Błonia Nadwiślańskie, gdzie jeszcze tego samego wieczora w ramach Międzynarodowego Zlotu Foodtrucków będzie można spróbować przysmaków od ponad 25 ekip
z Polski i zagranicy, a w Alei Piw Rzemieślniczych posmakować zimnego, regionalnego piwa. Tego samego dnia odbędą się także koncerty irlandzkiego zespołu My Fellow Sponges i hip-hopowego duetu Łona i Webber wraz z zespołem the Pimps.

Na drugi dzień wydarzenia, czyli w sobotę 12 sierpnia Muzeum Toruńskiego Piernika przygotowało atrakcję w postaci możliwości wypieczenia własnych pierników pod okiem Mistrzów Piernikarskich z Fabryki Cukierniczej Kopernik. Prócz tego przed Muzeum odbędzie się Piernikowa Akademia Smaku w formie pokazów i warsztatów piernikarskich oraz międzynarodowy plener artystyczny Piernikomania, w ramach którego powstanie piernikowe dzieło przestrzenne z okazji obchodów wpisania toruńskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Błoniach Nadwiślańskich zaplanowano połączone z degustacją pokazy kulinarne Pascala Brodnickiego, Maliki Szyc-Juchowicz i zwycięzcy programu Top Chef, Sebastiana Olmy. W strefie gastronomicznej pojawi się kawiarnia „U Mistrza Piernikarskiego”, gdzie skosztować będzie można deserów przygotowanych na bazie pierników z Fabryki Cukierniczej Kopernik, a amatorzy zmierzą się w otwartym turnieju kulinarnym na najlepsze ciasto lub deser inspirowany Toruńskim Piernikiem. Dla wielbicieli fitnessu i Zumby przygotowano szereg treningów z najlepszymi polskimi instruktorami, w tym z Piotrem Łukasiakiem, trenerem polskich gwiazd. Najmłodsi będą mieć do dyspozycji rozbudowaną strefę edukacyjno-warsztatową i moc atrakcji w postaci choćby Escape Roomu, profesjonalnej, bezpiecznej ścianki wspinaczkowej, czy specjalnie sprowadzonej, ogromnej karuzeli weneckiej. Święto Toruńskiego Piernika 2017 w sobotni wieczór uwieńczą koncerty Korteza i formacji Fisz Emade Tworzywo.