600 mln zł dla sklepów na terminale płatnicze

Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Związek Banków Polskich, przedstawiciele Visa i Mastercard - podpisali porozumienie w sprawie współpracy i uruchomienia Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, a także powołania fundacji Polska Bezgotówkowa.

Na zdjęciu: sygnatariusze porozumienia, Ministerstwo Rozwoju

Uroczystość odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. - W Polsce nie będzie konkurencyjnej gospodarki opartej na innowacjach bez szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych płatności - mówił podczas uroczystości wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

- Każdy z nas ma prawo do tego, żeby w sklepie czy urzędzie zapłacić kartą lub telefonem. Chcemy w Polsce znacząco zwiększyć obrót bezgotówkowy, a do tego niezbędne jest rozszerzenie systemu akceptacji kart płatniczych i innych instrumentów płatniczych – dodał.

Dlatego też główne podmioty polskiego rynku finansowego tj. organizacje płatnicze, banki - wydawcy kart, agenci rozliczeniowi, wiodący na polskim rynku pod względem płatności bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a także Związek Banków Polskich, uruchomiają Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.

Jego celem jest wsparcie przedsiębiorców, którzy do tej pory nie przyjmowali w swoich placówkach opłat bezgotówkowo, w uruchomieniu terminala oraz pokrycie opłat transakcyjnych.

Jak podała „Gazeta Wyborcza” właściciel punktu handlowo-usługowego przez rok nie zapłaci prowizji za akceptowanie kart i za dzierżawę terminalu. Gazeta podkreśla jednak, że to nie rząd, tylko prywatne firmy zrzucą się na finansowanie zachęty dla firm. Z informacji jej dziennikarzy wynika, że w ciągu trzech lat zarządzany przez fundację fundusz zasilony zostanie kwotą ok. 600 mln zł. Mniej więcej połowę tej kwoty wyłożą organizacje płatnicze: Visa i MasterCard, blisko 30 proc. zapewnią banki, a 20 proc. agenci rozliczeniowi.

Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym z wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Pomimo ciągłego wzrostu na rynku, cały czas wielu przedsiębiorców nie ma terminala płatniczego, a klienci dokonując zakupów, nie zawsze mogą zrealizować płatność on-linowo.

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2 proc., obecnie udział ten szacuje się na ponad 20 proc.

Według Ministerstwa Rozwoju obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 36,9 mln kart płatniczych. Natomiast liczba transakcji rośnie z roku na rok, a w II półroczu 2016 r. przeprowadzono ponad 2,1 mld transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych.

Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys., sześć lat później liczba ta wynosiła już 530,9 tys., co oznacza wzrost o ponad 100 proc.


Katarzyna Pierzchała 1678 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }