Najbogatsi w FMCG

Wśród 100 najbogatszych Polaków według "Wprost" są osoby działające w branży FMCG i tu najwyżej, bo na 26 pozycji, plasuje się Teresa Mokrysz (z rodziną) - jej majątek wyceniany jest na 1,3 mld zł. Sporo na liście jest twórców marek kosmetycznych.

Teresa Mokrysz (na zdjęciu) zarządza firmą Mokate od 1990 r., kiedy to Kazimierz Mokrysz wnuk pierwszego właściciela, przekazuje firmę małżonce. Teresa Mokrysz zmienia nazwę na Mokate (czyli MOkrysz-KAzimierz-TEresa). Zmienia też profil firmy, która zaczyna produkować śmietankę do kawy. Wszystko dzieje się już w Ustroniu. Obecnie Mokate jest czołowym polskim producentem kaw (Caffetteria Mokate), herbat (Loyd, Minutka) oraz kilkuset innych produktów spożywczych (ciastka, zabielacze, kakao, napoje kakaowe). Te produkty trafiają obecnie na wszystkie kontynenty. Grupę Mokate tworzy bowiem osiem firm w kraju i zagranicą, a fabryka jest już nie tylko w Ustroniu, ale także Żorach i Voticach pod Pragą.

Wśród 100 najbogatszych Polaków według "Wprost" jest  Krzysztof Pawiński, prezes, współzałożyciel i udziałowiec Grupy Maspex, z majątkiem wycenianym na 1 mld zł.

Dużo dalej, bo na 46. pozycji, plasuje się Zenon Ziaja (z rodziną) z majątkiem wycenianym na 804 mln zł. Farmaceuci Zenon i Aleksandra Ziaja założyli firmę Ziaja Zakład Produkcji Leków w 1989 r. Pierwszym produktem  firmy był naturalny krem oliwkowy sprzedawany z powodzeniem do dziś. Obecnie oferta obejmuje ok. 1000 pozycji preparatów przyjaznych dla skóry i środowiska, nie testowanych na zwierzętach, w których do niezbędnego minimum ograniczono zawartość konserwantów. Rocznie do sprzedaży trafia ponad 66 mln sztuk produktów Ziaja, firma rozwija też eksport.

Po rodzinie Ziaja kolejni na liście potentaci kosmetyczni to Irena Eris i Henryk Orfinger z 525 mln zł majątku i 73. miejscem w rankingu. Ostatnio pisaliśmy, że kosztem ok. 45 mln zł spółka Dr Irena Eris rozbudowuje swój zakład w Piasecznie. Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne firmy wzrosną z 30 mln sztuk kosmetyków rocznie do docelowo 60 mln sztuk. W 2016 r. już po odliczeniu kosztów handlowych, sprzedaż Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris wyniosła 204 mln zł, czyli o 13,3 proc. więcej niż w 2015 r. (180 mln zł). Szacunkowo, w najbliższych pięciu latach przychody firmy wzrosną do 350 mln zł.

Dorota i Wojciech Soszyński, z 500 mln zł majątku, są na 76 miejscu rankingu 100 najbogatszych Polaków. Ich flagową marką jest gama kosmetyków antyalergicznych AA, które podbiły świat. Zatrudnia ponad 400 pracowników, produkuje 2 mln sztuk preparatów miesięcznie, które trafiają do odbiorców w Polsce i w 27 krajach świata, zaś udział marki AA w polskim rynku kosmetycznym preparatów do pielęgnacji twarzy wynosi 8 proc. i systematycznie wzrasta.

Spośród niekosmetycznych gigantów "Wprost" wskazuje jeszcze Wiesława Włodarskiego, właściciela spółki FoodCare, którego majątek wyceniony jest na 700 mln zł, co daje mu w rankingu 53. pozycję. Flagową marką firmy jest Gellwe, ale FoodCare z powodzeniem rozwija też takie brandy jak: Frugo, Black czy 4Move. W ostatnich latach spółka straciła za to prawa do marki Tiger.

Listę najbogatszych Polaków działających w branży FMCG zamykają Józek i Marian Koralowie, bracia z majątkiem wysokości 579 mln zł (nr 67 w rankingu). Firma PPL Koral powstała w 1979 r. w Limanowej. Obecnie produkuje ponad 400 różnych rodzajów lodów, włączając w to lody gałkowe dla sektora gastronomicznego. Sprzedaż lodów Koral prowadzona jest poprzez własną sieć dystrybucji oraz hurtowni w całej Polsce oraz w krajach UE m.in.: w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, czy też Litwie.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.