Mały ZUS dla małych firm

Niższe składki najwcześniej od 1 stycznia 2019 r.

Jeszcze w czerwcu 2017 r. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że mimo negatywnej opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ustawa o niższym ZUS-ie dla małych firm może wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Teraz wiadomo, że tak się nie stanie. Proces legislacyjny ustawy o małej działalności gospodarczej ma ruszyć dopiero po wakacjach. - Chcielibyśmy, by zakończył się on do końca 2017 r. Wówczas przedsiębiorcy płaciliby obniżone składki od 1 stycznia 2019 r - zadeklarowała w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Według obliczeń z nowych rozwiązań mogłoby skorzystać ok. 200 tys. firm. 

Zmiany mają dotyczyć tych przedsiębiorców, którzy nie osiągają przychodów wyższych niż 5 tys. zł miesięcznie. Dziś często ZUS w wysokości ok. 1200 zł pochłania większość ich zarobków.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. zł. Na niższe obciążenie mogłoby też liczyć m.in. ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie.

Szczegóły projektu tutaj:

http://handelextra.pl/artykuly/197702,najmniej-zarabiajace-firmy-zaplaca-mniejsze-podatki

Ilona Mrozowska 2259 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }