Kolejne przypadku ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to trzydzieste czwarte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a jedenaste w 2017 r.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Chorobę odnotowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w gminie Sarnaki (powiat łosicki, województwo mazowieckie).

Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia. Wdrożone już w nim zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W 2016 r. ogólne koszty związane z ASF w Polsce wyniosły ponad 15 mln zł (źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Zdjęcie: Photogenica

Ilona Mrozowska 2343 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }