Japan Tobacco z nową fabryką w Polsce za 200 mln dol.!

Grupa Japan Tobacco International (Camel, LD, Winston i Glamour) oficjalnie zainaugurowała działalność nowej fabryki w Polsce, uruchomionej kosztem 200 mld dol.

W nowym zakładzie w Starym Gostkowie k. Łodzi pracę znajdzie docelowo 400 osób, dzięki czemu poziom zatrudnienia w JTI Polska osiągnie 1500 osób.

Fabryka będzie produkować tytoń do palenia będący odpowiednikiem ponad 30 mld sztuk papierosów rocznie. Dzięki nowej inwestycji poziom zaangażowania inwestycyjnego JTI w naszym kraju w ostatnich dziesięciu latach przekroczy 700 mln dol.

Ponad 80 proc. produktów JTI wytwarzanych w Starym Gostkowie przeznaczonych jest na eksport - do 60 krajów świata, szczególnie do państw Unii Europejskiej.

Nowy, zaawansowany technologicznie zakład produkcyjny (o powierzchni 70 tys. m.kw.) powstał w ok. 1,5 roku, tuż obok już istniejących dwóch fabryk JTI. Będzie w nim działać ponad 30 linii przetwarzających, produkujących i paczkujących tytoń do palenia. Uzupełnieniem będzie produkcja innych wyrobów tytoniowych, takich jak np. cygara oraz tytoń fajkowy.

– Polska jest wciąż strategicznym miejscem dla inwestycji JTI – powiedział Andrzej Skubiszewski, prezes zarządu JTI Polska. – Dzięki wytężonym wysiłkom wszystkich naszych pracowników firma w krótkim czasie stała się też ważnym graczem na tym rynku. Nowa fabryka przyniesie nam oczywiście możliwości dalszego wzrostu – stwierdził.

JTI Polska powstała 10 lat temu, gdy JTI przejęło brytyjską Grupę Gallaher, do której należały zakłady w Starym Gostkowie. Od tego czasu JTI jest najszybciej rozwijającą się firmą na polskim rynku tytoniowym – znacząco zwiększyła zarówno produkcję papierosów - z 5 mld sztuk w 2007 r. do 38 mld sztuk w 2016 r., jak i udział w polskim rynku papierosów - z 4,4 proc. w 2007 r. do 16,5 proc. w 2016 r.

JTI Polska angażuje się również walkę z szarą strefą i nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. W 2016 r. firma wpłaciła do budżetu państwa ponad 3 mld zł z tytułu podatku akcyzowego, VAT oraz CIT.

Ilona Mrozowska 2334 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }