Fiskus wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Ministerstwo Finansów zamierza wycofać się z projektu, który zakłada przesyłanie dobowego JPK_WB, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, pisze Dziennik Gazeta Prawna.

W maju gruchnęła informacja, że z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ordynacji podatkowej wynika, iż raz na dobę każda zarejestrowana w Polsce firma ma wysyłać fiskusowi swój wyciąg bankowy. Wszystko po to, aby uniknąć oszust podatkowych.

Nowelizacja zakłada, że podatnik będzie musiał przekazywać wyciągi z rachunków bankowych (JPK_WB) Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w rytmie dobowym. Budżet państwa, szacunkowo, miał zyskać na tym rozwiązaniu 4,5 mld zł rocznie.

Teraz, jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, resort nie będzie kontynuował prac legislacyjnych nad tym projektem. Wszystko przez zamieszanie, jakie pomysł wywołał zarówno wśród podatników, jak i instytucji finansowych.

- To kolejny instrument, o charakterze kontrolno-inwigilacyjnym mający służyć walce z przestępczością skarbową. Przekraczamy już bezpieczną granicę zbierania informacji o podatnikach - alarmowała m.in. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Rezygnacja z przesyłania dobowego JPK_WB nie oznacza jednak, że fiskus nie otrzyma danych z rachunków bankowych, pisze Dziennik Gazeta Prawna. Już teraz przepisy ordynacji podatkowej pozwalają mu uzyskać takie pliki, tyle że na żądanie. Na razie tylko od największych firm, ale już od 1 lipca 2018 r. obowiązek tej obejmie również małych, średnich oraz mikroprzedsiębiorców.

Zdjęcie: Photogenica

Ilona Mrozowska 2341 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }