Dziś w Sejmie znów o zakazie handlu w niedziele

Temat handlu w niedziele wraca jak bumerang. Dziś o godz. 11.30 w Sejmie są konsultowane nowe pomysły partii rządzącej w ramach Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Kilka dni temu przewodniczący tego Zespołu, poseł PiS Adam Abramowicz, przedstawił nową propozycję - ograniczenie godzinowe zamiast całkowitego zakazu handlu w niedziele.

– Gdyby wprowadzić rozwiązanie zakładające, że będą dwie niedziele z ograniczeniem handlu, a dwie nie, to wychodzi na to, że byłyby cztery zmiany pracujące. Może spróbujmy inaczej – tłumaczył ideę. - Zróbmy ograniczenie godzinowe, zróbmy cztery zmiany. Każdą niedzielę markety byłyby czynne od rana do pewnej ustalonej godziny. Wtedy mamy ten sam efekt, a może sposób byłby bezpieczniejszy. Dlatego że galerie handlowe byłyby zdecydowanie bardziej zadowolone – podkreślał.

Adam Abramowicz ujawnił wtedy, że przekonuje do tej propozycji wiceministra rodziny Stanisława Szweda. Jest także w trakcie rozmów z przedstawicielami „Solidarności”, którzy są pomysłodawcą projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Być może efekty tych spotkań poznamy już dziś podczas posiedzenia Zespołu.

Projekt w obecnej formie (http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=BD896877D7858089C12580360058EDB4) budzi sprzeciw m.in. zarządców galerii handlowych oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Również rząd miał do niego wiele zastrzeżeń, dlatego w marcu br. polecił m.in. posłom dalsze prace nad nowymi przepisami. Od tego momentu co i rusz pojawiają się różne pomysły, o których wielokrotnie pisaliśmy w „Handu Extra”.

Ministerstwo pracy zaproponowało, żeby zakaz obowiązywał co drugą niedzielę, co nie spotkało się z pozytywnym przyjęciem branży. Rządzący szukają więc kolejnych kompromisów. Odpowiedz na pytanie, jak będzie z najnowszym pomysłem zaproponowanym przez posła Abramowicza, przyniesie dzisiejsze posiedzenie jego Zespołu, przy którym działa też zespół roboczy złożony z przedstawicieli branży handlowej.

W Sejmie odbędą się też dziś konsultacje w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 401) w zakresie konieczności zawierania przez przedsiębiorców pisemnych umów nabycia towarów rolnych oraz ich archiwizowania (art. 38q oraz 40i ustawy).

Na zdjęciu: wcześniejsze konsultacje branżowe w ramach Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

 

Katarzyna Pierzchała 1760 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }