Piwne zmagania

Od 1 do 3 czerwca w Cieszynie trwa jubileuszowy, XV Konkurs Piw Domowych, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

W konkursie udział bierze ponad 280 browarów domowych z całego kraju. Najlepsze piwo zostanie uwarzone przez Browar Zamkowy w Cieszynie, po czym trafi do sprzedaży w całej Polsce.

W tym roku, tak jak w poprzednich latach, komisja składająca się z 24 ekspertów – sędziów certyfikowanych PSPD - ocenia konkursowe piwa w 10 kategoriach m. in. English Porter, Polskie Pszeniczne, Nowofalowy Pils czy Rauch-Doppelbock.

O wyborze zwycięskiego piwa decydują kryteria, takie jak smak i aromat, konsystencja piany, odczucie w ustach czy kolor i goryczka. W konkursie mogą brać udział tylko piwa uwarzone domowymi metodami. Każdy autor może zgłosić tylko jedno piwo przypisując je do danej kategorii konkursowej. Ocenę zgłoszeń przeprowadzi Komisja Sędziowska, w skład której wejdą sędziowie certyfikowani przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Najlepsze piwo domowe otrzyma tytuł Grand Championa i możliwość uwarzenia piwa opartego o swoją recepturę w wersji komercyjnej w Browarze Zamkowym w Cieszynie. W ręce najlepszego piwowara trafi nagroda w wysokości 5000 zł za użyczenie receptury oraz nagroda specjalna ufundowana dla zwycięzcy przez firmę Browamator - Kocioł zacierno-warzelny Speidel Brauemister 20 l.

Ponadto Browamator wspiera konkurs bonami zakupowymi dla zdobywców podium w każdej kategorii: 333 zł za I miejsce; 222 zł z II miejsce oraz 111 zł za III miejsca.

Słodownia Viking Malt przekaże zwycięzcom poszczególnych kategorii worki wybranych słodów: zdobywca I miejsca w każdej kategorii otrzyma 25 kg słodów, za II miejsce 10 kg słodów, a za miejsce III, paczkę zawierającą 5 kg słodów.

Werdykt sędziów zostanie ogłoszony 9 czerwca w Warszawie.

Zeszłą edycję konkursu wygrało piwo pszeniczne z dodatkiem truskawek autorstwa Piotra Machowicza z Krakowa. Jego komercyjna premiera odbyła się w grudniu, a piwo otrzymało nazwę Fruit Wheat Cieszyński.

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych zostało założone przez 24 pasjonatów piwowarstwa domowego w 2010 roku. Dziś jest to jedno z największych stowarzyszeń hobbystycznych w Polsce, skupiające ok. 800 członków. Stowarzyszenie poza promocją piwowarstwa oraz organizowaniem konkursów piwa zajmuje się szkoleniem i certyfikowaniem sędziów piwa, a także zbiera i publikuje wiedzę dotyczącą piwowarstwa zarówno współczesnego jak i historycznego.

Zdjęcie: Photogenica

Joanna Hamdan 6142 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }