Metro jedzie szybciej

Grupa Metro podała wyniki za I półrocze roku 2016/2017. Hurtownie Metro/Makro Cash and Carry zwiększyły sprzedaż o 0,4 proc. like-for-like.

Tuż przed podziałem na dwie firmy: żywnościową pod nazwą Metro AG i elektroniczną Ceconomy, Grupa Metro ogłosiła wyniki finansowe za I półrocze i II kwartał roku obrotowego 2016/2017. Sprzedaż w segmencie cash and carry wyniosła w ciągu półrocza 14,9 mld euro, co jest wynikiem o 0,4 proc. lepszym od zeszłorocznego na porównywalnej powierzchni, o 2,3 proc. lepszym nominalnie i o 1,1 proc. lepszym licząc w stałych kursach walut. Zysk operacyjny segmentu wyniósł 603 mln euro i był niższy od tego sprzed roku o 30,2 proc., ale wpływ na to miały zdarzenia jednorazowe, głównie sprzedaż wietnamskiej spółki. Z pominięciem zdarzeń jednorazowych EBIT wzrósł o 13,3 proc. do 563 mln euro.

W segmencie „traders”, do którego zaliczana jest Polska wzrost LFL wyniósł 4,0 proc., głównie dzięki rynkom rumuńskiemu i ukraińskiemu. Nominalnie wzrost wyniósł tylko 0,1 proc. ze względu na negatywny wpływ różnic kursowych – w lokalnych walutach sprzedaż zwiększyła się o 1,7 proc. Polska, inaczej niż w poprzednich raportach, nie została wymieniona jako jedyny w tym segmencie rynek, na którym nie odnotowano wzrostu.

Metro rozwija swoją sprzedaż z dostawą: w I półroczu przychody z tej działalności wzrosły o 23 proc. do 2,1 mld euro, a jej udział w przychodach segmentu Metro/Makro Cash and Carry wzrósł do rekordowego poziomu 14,2 proc. W dużym stopniu to zasługa zakupu w ubiegłym roku od belgijskiego Colruyta firmy Pro à Pro, która dostarcza produkty do francuskich szkół, szpitali, restauracji, kawiarni i firm kateringowych.

Magdalena Weiss 1141 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }