Projekt ustawy o produktach kosmetycznych już z poprawkami

Ustawa wejdzie w życie nie wcześniej niż na początku 2018 r. , bo przedłużyły się konsultacje z branżą kosmetyczną.

Początkowo Ministerstwo Zdrowia, autor projektu, którego pierwsza wersja pojawiła się w lutym 2017 r. zakładał, że Rada Ministrów przyjmie go do końca drugiego kwartału br. Jednak na etapie konsultacji społecznych wiele wątpliwości i uwag zgłosili przedsiębiorcy, m.in. zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, co przedłużyło prace nad projektem.

Pod koniec drugiego tygodnia maja br. Ministerstwo opublikowało jego nową wersję, w której uwzględniło część uwag, a 15 maja br. zorganizowało konferencję uzgodnieniową.

Uczestniczyło w niej Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które informuje, iż dyskusja skoncentrowała się na dwóch obszarach: tworzeniu i udostępnianiu władzom dokumentacji produktu kosmetycznego w języku polskim oraz wysokim karom administracyjnym.

- Te kwestie jako szczególnie dotkliwe budziły wątpliwości firm, w imieniu których działamy. Nasz niepokój budzi zarówno wysokość, jak i duża rozpiętość kar administracyjnych – mówi dr Anna Oborska, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (na zdjęciu). – Do Ministerstwa Zdrowia zgłaszaliśmy także uwagi na temat dużej niedogodności związanej z planowanym wprowadzeniem wymogu tworzenia i udostępniania dokumentacji w języku polskim - dodaje.

Po wysłuchaniu przekazanych przez Stowarzyszenie wyjaśnień i argumentacji branży, Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do postulatów przemysłu i wprowadzenia zmian do ostatecznego projektu ustawy.

Dokumentacja produktu kosmetycznego będzie mogła być sporządzana w języku polskim lub języku angielskim. Ponadto w języku angielskim może być sporządzana i udostępniana część A Raportu Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. Obowiązek udostępnienia w języku polskim dotyczyć będzie wyłącznie części B Raportu Bezpieczeństwa.

W nowej wersji projektu dodano karę dla osoby, która odpowiada za niepodjęcie środków naprawczych w przypadku stwierdzenia niezgodności kosmetyku z przepisami, a także karę pieniężną za testy na zwierzętach mimo zakazu ujętego w unijnych przepisach.

Projekt ustawy powstał w wyniku rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) dotyczącego produktów kosmetycznych, celem jest określenie obowiązków podmiotów i właściwości organów w zakresie wykonywania obowiązków i zadań administracyjnych wynikających z tego rozporządzenia.

Barbara Mikusińska 654 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }